Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Beata Krowicka 11.03.2016

Polska polemizuje z Komisją Wenecką. MSZ przedstawiło 13 zarzutów

Wiele uwag Komisji Weneckiej ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego miało charakter polityczny. Jej opinia wykroczyła poza zakres wniosku polskiego MSZ, co stanowiło zachowanie nielojalne – ocenia polska strona.
Posłuchaj
  • Polska odpowiedziała Komisji Weneckiej. Relacja marka Lehnerta (IAR)
  • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski: komisja Wenecka zostałaby na Polskę nasłana (IAR)
Czytaj także

W Wenecji rozpoczęło się w piątek dwudniowe posiedzenie plenarne Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej pod nazwą Komisja Wenecka. Wyda ona opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

W dokumencie pt. "Argumenty ws. projektu opinii Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustawy z 25 czerwca 2015 r. o TK", do którego dotarła PAP, strona polska podkreśla, że szef polskiej dyplomacji zwrócił się do Komisji Weneckiej o ocenę grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a jego pytanie "nie dotyczyło dotychczasowych kontrowersji związanych z Trybunałem".

"Natomiast Komisja w swojej opinii wykroczyła poza zakres wspomnianego wniosku, odnosząc się m.in. do problemu kompletności składu Trybunału, czy sposobu obsady stanowisk. Wyjście przez Komisję poza zakres wniosku stanowiło zachowanie nielojalne wobec wnioskodawcy mogące wpływać negatywnie na autorytet Komisji i wydanych przez nią opinii” – napisano w dokumencie.

TVN24/x-news

Strona polska ocenia, że „wiele uwag Komisji miało charakter czysto polityczny”, do czego nie jest ona umocowana, bo jest organem eksperckim, a nie politycznym, jak np. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w przeciwieństwie do wcześniejszych prac komisji, jej wstępny raport dotyczący Polski uważa za skrajnie upolityczniony i jednostronny. Zaznaczył jednak, że nie żałuje tego, że wystąpił do Komisji Weneckiej.
Witold Waszczykowski podkreślił, że rząd jest gotowy do poszukiwania politycznego rozwiązania kryzysu konstytucyjnego.

Propozycje i rekomendacje

Opinia Komisji Weneckiej nie ma charakteru wiążącego, lecz zawierać będzie propozycje i rekomendacje. Polska delegacja, przybyła na posiedzenie, podczas czwartkowych wstępnych rozmów z przedstawicielami Komisji, zwróciła się o wprowadzenie zmian do projektu opinii.

Dyskusja w Komisji Weneckiej już trwa. Dokument na temat Polski ma zostać przyjęty wczesnym popołudniem.

Nie należy wykluczać, że ostateczna opinia różnić się będzie od ujawnionego wcześniej jej poufnego projektu, gdyż może zostać uzupełniona o poprawki. Nie wiadomo natomiast, kiedy opinia zostanie opublikowana. Zgodnie z przyjętymi zasadami powinno to nastąpić wkrótce po przyjęciu ostatecznej wersji dokumentu.

Sprawa TK jest jedną z wielu kwestii z innych państw, którą zajmie się Komisja podczas rozpoczętego w piątek posiedzenia. Dyskutowane będą opinie dotyczące m.in. Francji i Rosji.

"Liczymy na obiektywizm"

Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości liczy, że Komisja Wenecka merytorycznie oceni sytuację związaną ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym. Poseł PiS liczy na to, że Komisja będzie obiektywna i obiektywnie spojrzy na to wszystko co dzieje się w Polsce i dokładnie przeanalizuje wszystkie dokumenty.

W ocenie polityka to, że Komisja Wenecka zajęła się Polską, nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ zbadała "funkcjonowanie" konstytucji w ponad 50 krajach i przedstawiła raporty w ponad 500 sprawach.

Według nieoficjalnego projektu Komisja Wenecka uznała, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, sprawiając, iż stanie się on „nieskutecznym strażnikiem konstytucji”.

Poseł Wójcik tłumaczy, że nawet jeśli oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej będzie negatywną oceną zmian wprowadznych przez PiS, to Polska nie musi tego stanowiska uwzględnić, ponieważ te raporty mają charakter niewiążący.

Polityk dodał, że jesteśmy autonomicznym krajem i nikt niczego Polsce nie może narzucać.

TVN24/x-news

"Sytuację można zmienić"

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka uważa, że ocenę zmian w Trybunale Konstytucyjnym przez członków Komisji Weneckiej bardzo szybko można zmienić. Jego zdaniem, wystarczy aby prezydent przyjął przysięgę od trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament do Trybunału Konstytucyjnego lub żeby premier Beata Szydło zdecydowała się na publikację ostatniego wyroku Trybunału.

Sędziowie w środę orzekli, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

TVN24/x-news

Borys Budka tłumaczy, że ignorowanie opinii Komisji Weneckiej może mieć bardzo negatywny wpływ na wizerunek Polski.

IAR, PAP, bk