Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 07.04.2016

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" zarejestrowany w Sejmie

W najbliższych dniach organizacja rozpocznie zbieranie 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powszechnej obronie życia.

Poinformował o tym zastępca pełnomocnika Komitetu Jerzy Kwaśniewski,  prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Podkreślił, że w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele szeregu ruchów, które działają na rzecz życia, rodzin i zajmują się opieką nad kobietami w trudnej sytuacji życiowej. Zaznaczył, że to osoby, które od zawsze były poświęcone działalności na rzecz poczętych dzieci. Pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Stop Aborcji" został Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro - prawo do życia.

Aby zarejestrować Komitet, potrzebnych było tysiąc podpisów. Teraz organizacja ma trzy miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów obywateli, którzy popierają inicjatywę ustawodawczą. Wkrótce rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna w tej sprawie.

Czytaj więcej
abbo.jpg
Zmiana prawa aborcyjnego? Gorąca dyskusja i mocne argumenty

Zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" wpłynęło do Sejmu w połowie marca. W ramach wstępnej procedury stwierdzono, że zawierało ono braki formalne. W związku z tym marszałek Sejmu wezwał Komitet do ich usunięcia. 29 marca 2016 r. do Sejmu wpłynęło uzupełnienie do zawiadomienia.

Bez wyjątków aborcyjnych

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris podkreśla, że projekt usuwa z systemu polskiego prawa sprzeczne z konstytucją tzw. wyjątki aborcyjne, prowadzące do dyskryminacyjnego uchylania ochrony życia dzieci w prenatalnym okresie ich rozwoju, z uwagi na niepełnosprawność lub okoliczności poczęcia.


źródło: Dzień Dobry TVN/x-news


- Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej zarzutom, projekt gwarantuje pełną ochronę życia matki, przewidując możliwość prowadzenia ratujących jej życie działań leczniczych, włącznie z tymi, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka poczętego - czytamy w komunikacie instytutu.

Zmiany w Kodeksie karnym

W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży a także nakładające na organa administracji rządowej i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom iż ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego. W projekcie jest również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie. Zmiany dotyczą także Kodeksu karnego; wnioskodawcy proponują kary m.in. za spowodowanie śmierć dziecka poczętego.

Obecnie w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

IAR/PAP/fc