Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 16.04.2016

Krzysztof Szczerski o Radzie NATO-Rosja: jesteśmy przeciwni izolowaniu Rosji, co nie oznacza, że jesteśmy zwolennikami zniesienia sankcji

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że strona polska zgodziła się na posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów, do którego ma dojść w środę w Brukseli, pod warunkiem, że jego tematem numer jeden będzie kwestia Ukrainy.

- Konsekwentnie jesteśmy przeciwni izolowaniu Rosji, co nie oznacza, że jesteśmy zwolennikami zniesienia sankcji. Chcemy sankcje utrzymać, bo to instrument - legalny, prawny - reakcji na łamanie prawa międzynarodowego. Jednocześnie mówimy, że polityczne izolowanie Rosji nie jest naszym celem - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że posiedzenie nie oznacza powrotu do normalnych relacji między Sojuszem i Rosją, czyli sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Chodzi o to, by wznowić kanał komunikacji, by strona rosyjska uzyskała od NATO jasną, czytelną odpowiedź na to, że NATO jest Sojuszem, który będzie dbał o bezpieczeństwo swojego najbliższego otoczenia. NATO ma obowiązek powiedzenia partnerom rosyjskim, że pokój na Ukrainie to element oczywistego zainteresowania samego Paktu - powiedział prezydencki minister.

Wśród tematów spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów będą kryzys na Ukrainie, Afganistan i redukowanie zagrożeń militarnych - poinformowała we wtorek rzeczniczka Sojuszu. Podkreśliła, że nie jest to powrót do "business as usual", "ale potrzebujemy dialogu" - dodała.

Żądania Rosji

Choć sytuacja na Ukrainie pozostaje przedmiotem sporu między Zachodem i Rosją, to zapowiedziane spotkanie w Brukseli świadczy o gotowości stron do poprawy stosunków dyplomatycznych, co w przyszłości może pomóc uniknąć przypadkowych starć w regionie - zauważa Reuters. Jak dodaje agencja, NATO, które obecnie wzmacnia swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej na skalę niespotykaną od końca zimnej wojny, chce, by dzięki dialogowi z Moskwą można było unikać nieporozumień.

W sobotę stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko oświadczył, że Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO, jeśli Sojusz "nie dokona się rewizji polityki powstrzymywania Rosji i nie zaprzestanie się nadmuchiwania mitu o zagrożeniu wojskowym ze strony Rosji". Ocenił, że po najbliższym spotkaniu nie należy się spodziewać dyplomatycznego przełomu.

Zawieszenie współpracy

Rosyjskie władze, w tym prezydent Władimir Putin, ustawicznie zarzucają USA i państwom NATO dążenie do globalnej dominacji poprzez "politykę powstrzymywania Rosji" w formie nacisków politycznych, gospodarczych i militarnych.

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 r. na mocy ustaleń zawartych w tzw. Deklaracji Rzymskiej jako forum dla konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i współpracą między państwami członkowskimi NATO i Federacją Rosyjską.

Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu działań wojskowych na wschodzie Ukrainy w 2014 r. NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Kontakty w ramach Rady NATO-Rosja zostały obniżone do szczebla ambasadorów. Od wybuchu konfliktu ukraińskiego odbyły się dwa spotkania z udziałem ambasadorów - w marcu i czerwcu 2014 r.

"Rosja stanowi zagrożenie egzystencjalne"

Rosja ma potencjał niszczenia krajów i z tego powodu stanowi zagrożenie egzystencjalne - tak stwierdził polski minister spraw zagranicznych na konferencji bezpieczeństwa w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w dyskusji na temat oczekiwań formułowanych wobec lipcowego Szczytu NATO w Warszawie.

Od czasu rosyjskiej aneksji Krymu oraz działań Moskwy na wschodzie Ukrainy kraje wschodniej części Europy apelują do Zachodu o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa. NATO zdecydowało już o utworzeniu szpicy, zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania i organizacji kolejnych ćwiczeń wojskowych.

Czytaj więcej
waszczykowski 1200.jpg
Witold Waszczykowski o większej obecności NATO w Polsce

Pytany o najważniejsze oczekiwania strony polskiej, Witold Waszczykowski mówił, że Polska liczy na "obecność sił zbrojnych z różnych krajów członkowskich NATO".

Ta obecność "mogłaby być symbolem determinacji do obrony wschodniej flanki". - Możemy rozmawiać o skali - dodał minister.

Jednocześnie szef dyplomacji podkreślił, że niektórzy członkowie NATO muszą zmienić swoje podejście do kwestii obecności sił zbrojnych na wschodniej flance: "Rozmieszczenie sił zbrojnych jest uważane za prowokację. My uważamy wprost przeciwnie. Brak rozmieszczenia wojsk byłby prowokacją, która mogłaby zainicjować jakiś rodzaj incydentów o charakterze militarnym" - powiedział minister.

- Mamy zagrożenia egzystencjalne i nieegzystencjalne. Oczywiście działalność Rosji jest rodzajem zagrożenia egzystencjonalnego, ponieważ ta działalność może niszczyć kraje - mówił szef MSZ w odpowiedzi na pytanie o to, które wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa postrzega jako egzystencjalne.

- I mamy nieegzystencjalne zagrożenia, takie jak terroryzm, jak wielkie fale migrantów - dodał Waszczykowski.

Zapytany konkretnie o Państwo Islamskie minister powiedział, że stanowi ono bardzo poważne zagrożenie, ale "nie jest to zagrożenie egzystencjalne dla Europy".

Szef MSZ o NATO w Polsce po rozmowach w USA/TVN24/x-news

Doroczna konferencja Global Security Forum (GLOBSEC) poświęcona jest problemom polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Jak co roku biorą w niej udział szefowie państw i rządów UE, przede wszystkim z Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksperci think tanków. W tym roku w GLOBSEC biorą udział m.in. prezydent Słowacji Andrej Kiska, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew.

W Bratysławie minister Witold Waszczykowski odbył także szereg spotkań dwustronnych. Szef polskiego MSZ rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Andreiem Galburem. Podczas swojej pierwszej rozmowy ministrowie skoncentrowali się na relacjach UE-Mołdawia, sytuacji bezpieczeństwa oraz problematyce bilateralnej. Minister Waszczykowski wskazał, że strona mołdawska musi podjąć konkretne działania na rzecz efektywnej implementacji Umowy Stowarzyszeniowej, w tym jej części handlowej, co zapewni utrzymanie proeuropejskiego kursu rozwoju Mołdawii.

Na marginesie obrad GLOBSEC minister Waszczykowski spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Miroslavem Lajčákiem. Dyskusja ministrów poświęcona była kwestiom dwustronnym, regionalnym, jak również kryzysowi migracyjnemu.

Z kolei polsko - amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie oraz przygotowaniom do Szczytu NATO poświęcona była rozmowa ministra Witolda Waszczykowskiego z senatorem Christopherem Murphym, współprzewodniczącym koła polskiego w Senacie USA.

PAP/IAR/pp