Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 24.05.2016

Przełom ws. rozwiązania kryzysu wokół TK? Spotkanie w Sejmie

Do 15 czerwca kolejne spotkanie klubów w sprawie rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. To główne ustalenie rozmów w Sejmie. Wzięli w nich udział liderzy PO, Nowoczesnej, PSL i przedstawiciel klubu Kukiz'15. PiS w roli obserwatora reprezentował poseł Maciej Małecki.
Posłuchaj
  • Politycy po spotkaniu ws. TK. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Czytaj także

Na spotkanie do Sejmu przybyli: lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz b. minister sprawiedliwości Borys Budka. Z Nowoczesnej - szef partii Ryszard Petru oraz posłanki: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Joanna Schmidt oraz Katarzyna Lubnauer. PSL reprezentowali: prezes Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Piotr Zgorzelski.

PiS przysłało obserwatora - posła Macieja Małeckiego. Przedstawicielami klubu Kukiz'15 byli: wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie: Tomasz Rzymkowski i Grzegorz Długi.

"Krok naprzód"

Opozycja powołuje zespół, który opracuje projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Poinformował o tym po spotkaniu Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO dodał, że spotkanie klubów parlamentarnych było krokiem naprzód. Podkreślił, że warunkiem wyjścia z kryzysu wokół TK jest zaprzysiężenie wybranych przez poprzedni Sejm trzech sędziów przez prezydenta i opublikowanie przez kancelarię premiera wyroku z 9 marca.

Komentując spotkanie premier Beaty Szydło z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, Grzegorz Schetyna powiedział, że nie przyniosło ono przełomu. - Jedyną zmianą było to, że do kancelarii premiera wróciła flaga Unii Europejskiej - dodał lider PO.

"Różne podejście"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że uczestnicy spotkania poparli postulat, by sędziów Trybunału Konstytucyjnego Sejm wybierał większością 2/3 głosów. Nie osiągnięto natomiast porozumienia w sprawie rozwiązania problemu niezaprzysiężonych dotychczas sędziów, wybranych przez poprzedni parlament.

- Tu jest różne podejście. Część ugrupowań mówi o zaprzysiężeniu tych trzech sędziów, część nie podnosi tego aż tak bardzo - przyznał i przypomniał o propozycji PSL, by dobrowolnie zrzekli się oni stanowisk lub przeszli w stan spoczynku. - Wtedy wybieramy nowych sędziów już tą większością 2/3 głosów, więc wtedy mogą być już zgłoszeni sędziowie proponowani przez opozycję - wyjaśnił.

Należy opublikować wyrok TK

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaznaczył natomiast, że uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że przede wszystkim należy opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. W jego ocenie kluby parlamentarne są w stanie wypracować dobry projekt ustawy o TK. Dodał, że nie wie, czy w tym procesie będzie uczestniczył PiS, bo jego przedstawiciel na dzisiejszym spotkaniu mówił niewiele.

Bez "jednolitych propozycji ustawowych"

Maciej Małecki przekonywał, że przedstawiciele opozycji nie przedstawili "jednolitych propozycji ustawowych", a te postulaty, które padły, nie były nowe. Poseł PiS zapowiedział, że zrelacjonuje przebieg spotkania władzom swojej partii. Podkreślił też, że PiS dąży do porozumienia, ale chce rozmawiać w oparciu o konkrety.

"Nie ma postępu"

Z kolei Kukiz'15 nie dostrzega postępu w rozwiązaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego po dzisiejszym spotkaniu. Zdaniem wicemarszałka Sejmu z ramienia ruchu Stanisława Tyszki, winę za to ponoszą: Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna.

- Opozycja histeryczna nie rozumie słowa kompromis. Nie bardzo poruszyliśmy się do przodu po tych rozmowach. Opozycja stawia zaporowe warunki, gdy my mówimy, że należy spojrzeć na problem całościowo. Apelujemy, by zmienić w tym zakresie konstytucję i rozwiązać ten problem - powiedział Stanisław Tyszka.

Poseł Kukiz'15 dodał, że zmiany w funkcjonowaniu Trybunału na poziomie ustawy będą nieefektywne. Dlatego niezbędne są zmiany w konstytucji. - Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wysłać sygnał, że jesteśmy w stanie się porozumieć ponad podziałami, zamykając ten problem i ustalając długofalowo nowe zasady jego funkcjonowania - dodał.

CZYTAJ DALEJ
trzaskowski rafal1200.jpg
Rafał Trzaskowski: PiS jest gotowe do kompromisu ws. TK, ale na swoich warunkach

Początkowo spotkanie ws. TK organizowane przez opozycję miało się odbyć w ubiegłą środę. Przełożono je jednak na wtorek ze względu na zapowiedź Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia do poniedziałku opinii na temat stanu praworządności w Polsce.

KE nie przyjęła jak dotąd opinii. Przedstawiciele KE informowali w poniedziałek, że trwają "konstruktywne rozmowy" z polskimi władzami o rozwiązaniach kryzysu wokół TK.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański odnosząc się do konsultacji z KE stwierdził we wtorek rano, iż wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dotyczących Trybunału wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej, rządu i spełniających kryteria rządów prawa.

FILM: Poseł Maciej Małecki weźmie udział - "w charakterze obserwatora" - we wtorkowym spotkaniu opozycji na temat Trybunału Konstytucyjnego. Taką informację przekazała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - Wysyłamy posła, który będzie słuchał co - być może - nowego powiedzą panowie Petru i Schetyna, a potem na ten temat będziemy dyskutować - powiedziała Mazurek.

Źródło: TVN24

pp/mr/PAP/IAR