Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 23.06.2016

Referendum w Wielkiej Brytanii. Koniec głosowania

Uczestnicy referendum odpowiadali na pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?".
Posłuchaj
  • Brytyjczycy zakończyli głosowanie. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Czytaj także

Czytaj więcej
brexit pap 1200.jpg
Brexit

Plebiscyt rozpoczął się w czwartek o godz. 7 trwał do godz. 22 czasu lokalnego (8-23 czasu polskiego). Do głosowania uprawnionychbyło ok. 46,5 mln Brytyjczyków. Wyborcy mogli oddać swój głos w ponad 41 tys. komisji wyborczych.

Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić wcześnie rano w piątek w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.

23.11

Sondaż dla SkyNews: 52 proc. ankietowanych za pozostaniem W. Brytanii w UE, 48 proc. za Brexitem. 

23.00

Koniec głosowania w Wielkiej Brytanii.

22.26

Specjaliści przewidują, że kluczową rolę w referendum odegra frekwencja wyborcza. Niska będzie sprzyjać Brexitowi, bo będzie to oznaczać, że do urn poszli tylko najbardziej zdyscyplinowani wyborcy, a więc osoby starsze, w większości popierające Brexit. Średnia frekwencja - od 60 do 75 procent - miałaby sprzyjać pozostaniu w Unii, bo oznaczałoby to, że masowo zagłosował mniej zmotywowany elektorat obozu - „Tak”. Natomiast frekwencja powyżej trzech czwartych wskazywałaby z kolei, że do urn pofatygowali się nawet ludzie, którzy normalnie w ogóle nie głosują, a więc nastawieni przeciwko establishmentowi - i przeciwko Unii.

22.00

Do zamknięcia punktów głosowań w Wielkiej Brytanii została już tylko godzina.

21.24

We Francji odzywają się głosy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miałoby zbawienne skutki dla przyszłości Unii. Tymczasem paryska giełda zachowuje spokój.

Posłuchaj
00:56 Brzeziński Brexit.mp3 O szczegółach w relacji Marek Brzeziński (IAR)

20.52

Ponad 400 interwencji podjęła w czwartek londyńska policja, ewakuując z zalanych wodą obszarów ponad 110 osób, po tym jak dwie burze przeszły nad miastem. Ulewy spowodowały chaos komunikacyjny w metrze.

20.40

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron wykorzystuje ostatnie godziny, aby zachęcić Brytyjczyków do pozostania w UE.

20.10

Wynik referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z europejskiej Wspólnoty wpłynie na losy mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i innych Europejczyków. W specjalnym wydaniu audycji "Więcej świata" Agata Kasprolewicz pytała co sądzą na temat Brexitu mieszkańcy Wysp i odkrywała ich motywacje.

Czytaj więcej>>>

19.33

Goście Polskiego Radia 24 o Brexicie. Poniżej kilka opinii:

19.16

Ukraińska hrywna i Brexit? Eksperci: nie ma powodów do obaw

News Channel "24"/x-news

18.46

W Wielkiej Brytanii, w której polski jest drugim najpopularniejszym językiem po angielskim, zachodniolondyński Ealing mógłby uchodzić za polską stolicę. W dzielnicy tej mieszka kilkadziesiąt tysięcy Polaków z wielu pokoleń emigracji. –Mieszkańcy tego miasta, z którymi rozmawiała PAP, byli w czwartek mocno podzieleni co do tego, czy kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej.

18.25

Perspektywa Brexitu po dzisiejszym referendum w Wielkiej Brytanii niepokoi wielu spośród milionowej rzeszy polskich imigrantów. Nasz korespondent rozmawiał z Wiktorem Moszczyńskim, polskim działaczem społecznym i publicystą, który zbiera informacje o trudnościach, jakie mogą czekać Polaków w razie Brexitu.

Posłuchaj
01:04 publicysta Brexit.mp3 Z polskim działaczem i publicystą Wiktorem Moszczyńskim rozmawia Grzegorz Drymer (IAR)

17.38

- Ważna jest silna Unia Europejska, ważna jest obecność w niej Wielkiej Brytanii, bo to ma wpływ na całą wspólnotę europejską, nie tylko na nas tu w Polsce, ale na sytuację naszych rodaków na Wyspach - powiedział przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

Trwa referendum ws. Brexitu Trwa referendum ws. Brexitu

17.17

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wyraził przekonanie, że Wielka Brytania pozostanie w wyniku referendum w Unii Europejskiej, ponieważ "będzie to najlepsze dla wszystkich Brytyjczyków i Europejczyków".

16.47

Szok i niedowierzanie, albo wielka mowa Dawida Camerona o "zwycięstwie rozsądku". Takie scenariusze na jutrzejszy poranek w Londynie kreśli w rozmowie z IAR doktor Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj
00:27 ekspert.mp3 Karolina Borońska-Hryniewiecka przyznaje, że prawo unijne nie do końca jest doprecyzowane w kwestii procedury wychodzenia danego kraju ze Wspólnoty (IAR)

16.28

- Referendum w Wielkiej Brytanii będzie mocnym sygnałem dla Europy, że UE potrzebuje reformy - powiedział dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jego zdaniem, ewentualny Brexit będzie miał wymiar przede wszystkim gospodarczy.

Posłuchaj
00:24 bochenek.mp3 Rafał Bochenek tłumaczył, że ewentualny Brexit będzie miał wymiar przede wszystkim gospodarczy (IAR)

16.06

Jak relacjonuje dziennikarz Polskiego Radia Grzegorz Drymer, w Londynie i okolicach, gdzie Unia ma najwięcej zwolenników, głosowanie zakłócają burze. Ulewa zalała wiele ulic, zamknięto trzy lokale wyborcze, jeden przeniesiono w suche miejsce. Ofiarą ulewy padł też renomowany festiwal rockowy w Glastonbury w południowo-zachodniej Anglii, który również może pomoc Brexitowi. Większość z 200 tysięcy fanów zjechała już wczoraj i dziś, co również nie jest bez znaczenia dla wyniku referendum, bo nie ma ich w domu. A im młodsi wyborcy, tym bardziej skłonni są głosować za Unią.

Posłuchaj
00:53 sondaż Brexit.mp3 Brexit: sondaż, deszcz, rock i croissanty. Relacja Grzegorza Drymera (IAR)

15.52

Politycy Nowoczesnej i PSL mówią, że ewentualny Brexit będzie miał negatywne konsekwencje dla Unii Europejskiej oraz dla Polski.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z ważniejszych elementów gospodarczych Wspólnoty.

Posłuchaj
00:24 Petru.mp3 Ryszard Petru o referendum w Wielkiej Brytanii (IAR)

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenia, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznaczałoby początek jej końca jako wspólnoty.

Posłuchaj
00:26 Kamysz.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o referendum w Wielkiej Brytanii (IAR)

15.36

Polscy europosłowie są zgodni, że wyjście Wielkiej Brytanii osłabi Unię Europejską i będzie szkodliwe dla samego Londynu.

Szef polskiej delegacji w grupie chadeków Janusz Lewandowski powiedział, że Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii to słabsza Unia, narażona na poważne kłopoty gospodarcze.

Z kolei Janusz Zemke z grupy socjalistów uważa, że nie ma gorszego momentu na Brexit, bo do problemów z uchodźcami dołączą kolejne trudności.

Natomiast jak mówi szef polskiej delegacji w grupie konserwatystów Ryszard Legutko, receptą UE na zamieszanie z ewentualnym Brexitem będzie nacisk na wzmocnienie europejskiej integracji i zwiększenie uprawnień centralnych organów Unii.

Posłuchaj
01:06 Płomecka spec.mp3 Polscy europosłowie o brytyjskim referendum. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

15.20

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że mieszkańcy Wysp zagłosują za pozostaniem we Wspólnocie.

Dodała, że jej zdaniem w dyskusjach na temat przyszłości Unii Europejskiej powinny brać udział wszystkie kraje członkowskie, a nie tylko sześć państw założycielskich Wspólnoty czy kraje strefy euro. Wyraziła nadzieję, że najbliższy szczyt przywódców UE, który rozpocznie się we wtorek, będzie okazją do spokojnej debaty.

15.04

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślił, że jeżeli Brytyjczycy zdecydują się na opuszczenie UE, "będziemy musieli wrócić do stołu negocjacyjnego i porozmawiać na temat zasad tego wychodzenia z Unii". Według niego kluczowe z polskiego punktu widzenia będzie to, jak "zostaną uformowane relacje zastępcze, nie członkowskie, z Wielką Brytanią".

14.50

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski trzyma kciuki za pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

- Sondaże były bardzo różne, z zapartym tchem, ale również trzymając kciuki za tym, aby Wielka Brytania została w Unii Europejskiej czekamy na wynik - powiedział marszałek Karczewski.

Dodał, że za takim rozwiązaniem trzyma kciuki również ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce, z którym niedawno rozmawiał, a także wiele osób w całej UE.

Posłuchaj
00:22 karczewski.mp3 Stanisław Karczewski o referendum w Wielkiej Brytanii (IAR)

14.37

Były burmistrz Londynu Boris Johnson, członek Partii Konserwatywnej, lecz zwolennik Brexitu, oświadczył: "To jedyna okazja w życiu, aby zagłosować za wyjściem (W. Brytanii z UE), aby ponownie przejąć kontrolę nad naszymi pieniędzmi, naszym handlem, naszymi granicami, naszymi przepisami prawnymi i naszą demokracją". Dodał, że będzie nakłaniał ludzi, by głosowali za Brexitem i w piątek "będziemy świętować dzień niepodległości".

Czy Wielka Brytania opuści UE? Trwa referendum Fot.: PAP/EPA/HANNAH MCKAY Czy Wielka Brytania opuści UE? Trwa referendum Fot.: PAP/EPA/HANNAH MCKAY

14.22

Brytyjski premier David Cameron powiedział gazecie "Evening Standard" po oddaniu głosu w centrum Londynu, że "dzisiejsze referendum jest najważniejszym głosowaniem od pokoleń, a jego wynik będzie nieodwracalny". - Nie ma odwrotu - dodał przywódca brytyjskich konserwatystów.

- Głos za opuszczeniem UE silnie uderzy w naszą gospodarkę, zagrozi miejscom pracy i utrzymaniu rodzin tu, w Londynie - oznajmił premier. - Więc, jeśli chcecie, by Wielka Brytania była silniejsza, bezpieczniejsza i bardziej dostatnia dla was, waszych dzieci i wnuków, zagłosujcie za pozostaniem jej w UE - apelował.

13.56

Według badania ośrodka Populus, 55 proc. Brytyjczyków popiera pozostanie swego kraju w Unii Europejskiej, przeciwko jest 45 proc. Sondaż przeprowadzono przez internet na grupie 4700 osób.

13.50

- Być może ten zimny prysznic skłoni europejskich polityków i biurokrację do naprawy Unii - w ten sposób Grzegorz Kołodko odniósł się do referendum w sprawie Brexitu.


x-news.pl, TVN24 BIS

13.41

W związku z dzisiejszym referendum cała Wielka Brytania jest oplakatowana:

Fot. Mtaylor848/Bob Harvey/Wikimedia Commons/CC

13.32

Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii nie chcą, aby ten kraj wystąpił z Unii Europejskiej.


x-news.pl, TVN24

13.11

Tak wyglądają dziś okładki brytyjskich gazet:


13.05

52 proc. brytyjskich obywateli chce zagłosować za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, a 48 proc. za Brexitem - wynika z sondażu Ipsos Mori dla gazety "Evening Standard", przeprowadzonego tuż przed referendum. Sondaż przeprowadzono na 1592 osobach.

12.59

- Pozostaje się chyba pomodlić, żeby Brytyjczycy podjęli właściwą decyzję, bo nic więcej nie da się zrobić - powiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki.


x-news.pl, TVN24

12.42

Nigel Farage, szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, zwolennik Brexitu, oddał głos w referendum.

Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

12.25

Do niektórych punktów głosowania ustawiają się długie kolejki. Tak wygląda sytuacja w dzielnicy Hackney w Londynie.


12.12

- Życzę Brytyjczykom, żeby nie wyszli z Unii Europejskiej - powiedział Paweł Kukiz.

x-news.pl, TVN24

12.00

- Nawołujemy do Brexitu z powodu zupełnego niepowodzenia, jakim skończyła się nasza próba pokazania europejskim partnerom wyjątkowych okoliczności, z którymi się mierzymy i ich obojętności wobec naszych argumentów - powiedział polityk Partii Konserwatywnej Daniel Kawczyński.

- Odgrywamy bardzo istotną rolę w UE, jesteśmy jednym z zaledwie dwóch płatników netto do budżetu, jeśli jednak jesteś traktowany z kompletnym brakiem empatii i zrozumienia - to popycha w stronę Brexitu - podkreślił.

PAP

11.43

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy rząd ma przygotowany scenariusz na wypadek Brexitu, powiedział: "nikt nie ma takiego scenariusza, szczerze mówiąc".

- Scenariusz wyjścia jakiegokolwiek kraju, rozwodu z Europą, musi być dopiero utworzony - zaznaczył minister. - Ale nie chcę zapeszać, cały czas mam nadzieję, że wynik tego referendum będzie pozytywny - dodał.

x-news.pl, TVN24

11.11

Trwa głosowanie.

Fot. PAP/EPA/HANNAH MCKAY

11.04

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford ocenił, że brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej daje impuls do ponownego postawienia pytań o przyszłości UE. - To nie są trywialne pytania - podkreślił.

Były dyplomata oświadczył, że nie dziwi go fakt, iż kampanię zdominowała dyskusja o imigracji do Wielkiej Brytanii. - To referendum pokazuje, że kwestia kontrolowania imigracji jest niezwykle wrażliwa i trudna dla każdej partii - wskazał.

- Dlatego, że Wielka Brytania była przez lata otwarta, hojna i dobrze prosperująca, przyciągnęła tak wielu migrantów różnych kategorii, w tym z Polski. Ciężko sobie wyobrazić, aby miało się to wkrótce zmienić - powiedział.

10.50

Niemiecka gazeta bulwarowa "Bild" zaapelowała do Brytyjczyków o pozostanie w Unii Europejskiej. By uchronić Europę przed Brexitem Niemcy są gotowi - jak obiecuje "Bild" - zrezygnować z bramkarza podczas najbliższej serii rzutów karnych w meczu Niemcy - Anglia.

"Drodzy Brytyjczycy, jeśli pozostaniecie w UE my uznamy gola z Wembley" - pisze dziennik, nawiązując do kontrowersyjnej bramki Geoffa Hursta w dogrywce podczas mistrzostw świata z 1966 roku, kiedy Brytyjczycy pokonali w finale RFN. Niemieccy kibice do dziś uważają, że tamtej bramki sędzia nie powinien był uznać.

10.37

"Po długiej i męczącej kampanii referendalnej Brytyjczycy w końcu zdecydują, czy ich kraj opuści Unię Europejską. Ponad 46 mln obywateli uprawnionych jest do głosowania w plebiscycie, którego wynik będzie miał olbrzymie znaczenie zarówno dla nich, jak i dla Europy" - napisał dziennik "Financial Times".

Gazeta zauważyła, że trwająca od miesięcy debata między zwolennikami pozostania w Unii Europejskiej a zwolennikami Brexitu "spolaryzowała kraj do stopnia, który przeraził wiele osób".

PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

10.23

Głos w referendum oddał już brytyjski premier David Cameron.

Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

x-news.pl, RUPTLY

10.19

Czytaj więcej:
miller1200.jpg
Brexit? Leszek Miller: świat się nie zawali. Europa będzie trwać dalej

Były szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że jeśli - w co nie wierzy - Brytyjczycy zdecydują o wyjściu ze Wspólnoty, będziemy mieli do czynienia z inną - nową Unią Europejską oraz z kłopotami, które na razie możemy sobie jedynie wyobrażać, ale "świat się nie zawali, a Europa będzie trwać dalej".

- Gdyby okazało się, że większość obywateli Zjednoczonego Królestwa chce opuścić Unię Europejską, od jutra powinny zacząć się spokojne konsultacje. Liderzy unijni muszą zastanowić się, co dalej, ale bez wygrażania pięściami Brytyjczykom i bez niepotrzebnej eskalacji napięcia - zaznaczył były premier.

10.01

Czytaj więcej:
krasnodębski.jpg
Prof. Zdzisław Krasnodębski: UE czekają negocjacje z Wielką Brytanią

Według europosła PiS prof. Zdzisława Krasnodębskiego, Unię Europejską w najbliższym czasie czekają negocjacje z Wielką Brytanią.

- Gdyby okazało się, że Brytyjczycy chcą pozostać w UE, to będzie trzeba skonkretyzować wstępnie zawarte porozumienie. Podobnie będzie, jak będą chcieli wyjść, wówczas także rozpoczną się negocjacje - powiedział gość audycji "Sygnały dnia" w Jedynce.

Gość Jedynki, mówiąc o politycznych skutkach ewentualnego Brexitu, przyznał, że być może byłby to pozytywny wstrząs dla Unii.

- Najbardziej boję się sytuacji, gdyby elity europejskie uznały, że wszystko jest w porządku i nic się nie stało, to oznaczałoby, że problem powróci - podkreślił.

9.40

W Wielkiej Brytanii nie funkcjonuje cisza wyborcza. Dlatego politycy nawet teraz, gdy rozpoczęło się już głosowanie, próbują przekonać wyborców do swoich racji. Nigel Farage, szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, zachęca do głosowania za opuszczeniem Wspólnoty.

9.27

Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce po godz. 18.10.

Dlaczego mieszkańcy Aberystwyth, miasteczka na zachodnim walijskim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, kochają Unię Europejską a wschodnie angielskie wybrzeże, tam gdzie Tamiza wpływa do Morza Północnego jest twierdzą antyunijnego buntu?

Czy to Szekspir zaszczepił w Brytyjczykach eurosceptycyzm nazywając ich wyspę "klejnotem w srebrne oprawione morze". A może racje ma irlandzki historyk prof. Brendan Simms, który uważa, że Wielka Brytania nigdy nie była wyspą?

Dlaczego słynny brytyjski aktor i komik Eddie Izzard rzucił wszystko i przez ostatnie 31 dni odwiedzał brytyjskie uniwersytety i starał się przekonać studentów, by zagłosowali za pozostaniem w UE?

Odpowiedzi na te pytania znalazła specjalna wysłanniczka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz.

9.16

- Jestem wielkim zwolennikiem Brexitu, ponieważ bez niego biurokracja brukselska nie będzie na tyle wstrząśnięta, żeby mogły nastąpić w Europie jakiekolwiek reformy - powiedział w TVP Info Jerzy Strzelecki, socjolog i ekonomista. Strzelecki zaznaczył, że "taką diagnozę podziela duża część europejskich polityków".


9.03

W Wielkiej Brytanii nie funkcjonuje cisza wyborcza. Dlatego politycy nawet teraz, gdy rozpoczęło się już głosowanie, próbują przekonać wyborców do swoich racji. Brytyjski premier David Cameron prosi o głosy za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej.



8.50

Posłuchaj
01:00 Procedura wyjścia z UE nieprecyzyjna. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) Procedura wyjścia z UE nieprecyzyjna. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Procedura opuszczenia Unii Europejskiej nie jest precyzyjna.

Unijna maszyna ruszy, gdy do Brukseli wpłynie oficjalny wniosek brytyjskich władz dotyczący chęci wystąpienia ze Wspólnoty. Wtedy rozpoczną się negocjacje na temat sposobu wyjścia i warunków przyszłych relacji Londynu z Brukselą. Zgodnie z traktatem, mają one trwać dwa lata.

- Ten okres dwuletni może być przedłużony i nie ma żadnych ograniczeń tego przedłużenia. Stąd niektórzy snują wieloletnie wizje i to jest możliwe - powiedziała Polskiemu Radiu przewodnicząca komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner.

Pojawiły się opinie, że negocjacje mogą trwać nawet 10 lat.

8.28

Brexit w liczbach. Zwolennicy i przeciwnicy Brexitu licytują się na argumenty. Ci pierwsi wskazują na wysokie składki, które z Wysp płyną do Brukseli. Drudzy - mówią o milionach miejsc pracy związanych z handlem z UE.

PAP

8.19

Posłuchaj
00:46 Brexit a Polacy. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) Brexit a Polacy. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

- Nasze otoczenie jest przeciwne wyjściu z Unii Europejskiej. Anglicy czy inne narodowości dostrzegają plusy pozostania - powiedziała Polka mieszkająca na Wielkiej Brytanii od 12 lat. - Jeśli trzeba będzie spakować manatki, to tak zrobimy. Może wręcz pomoże to wrócić do Polski - stwierdziła inna Polka, która na Wyspach mieszka 10 lat.

x-news.pl, TVN24

8.00

Otwarto lokale wyborcze. Rozpoczęło się referendum.

x-news.pl, TVN24

7.51

Mieszkańcy Londynu i Paryża utworzyli w swoich miastach "łańcuchy pocałunków", które miały być wyrazem europejskich więzi i sprzeciwu wobec Brexitu. Setki uczestników z tych i innych europejskich miast zorganizowały się przez internetową platformę społecznościową Avaaz.


x-news.pl, RUPTLY

7.37

"Europa potrzebuje Wielkiej Brytanii w UE. Życzę Europie i Wielkiej Brytanii, by Brytyjczycy podjęli najlepszą dla siebie decyzję. Decyzję o wspólnocie" - napisała na swoich kontach w portalach społecznościowych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Apelowi towarzyszyło zdjęcie Pałacu Kultury i Nauki, na którym została wyświetlona brytyjska flaga.


x-news.pl, TVN24

7.11

Posłuchaj
00:28 Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel o Brexicie (IAR) Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel o Brexicie (IAR)

 
- Wierzymy głęboko, że Brytyjczycy podejmą decyzję o pozostaniu w Unii Europejskiej - powiedziała w środę w Berlinie premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Nasze stanowisko jest jasne: UE powinna rozwijać się, tworzyć jedność - dodała.

- Zgodziliśmy się, i tutaj stanowisko Berlina i Warszawy jest tożsame, że oczywiście uszanujemy każdą wolę i decyzję narodu brytyjskiego. Ale musimy zrobić wszystko i przygotować się na to, aby cały czas zachęcać i rozmawiać o umocnieniu Unii - powiedziała polska premier.

Fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM

7.00

Posłuchaj
00:57 Bruksela liczy na to, że zwyciężą przeciwnicy Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) Bruksela liczy na to, że zwyciężą przeciwnicy Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 
Unijni urzędnicy i dyplomaci liczą na zwycięstwo zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Przedstawiciele unijnych instytucji przekonywali w ostatnich dniach Brytyjczyków, by nie wychodzili ze Wspólnoty i przestrzegali przed negatywnymi konsekwencjami takiej decyzji.

- Potrzebujemy Wielkiej Brytanii w Unii. Nasi wrogowie otworzą butelki z szampanem jeśli zwyciężą zwolennicy Brexitu - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił, ze jeśli Brytyjczycy zdecydują się na wyjście z UE nie będą mogli liczyć na ulgowe traktowanie i wynegocjowanie innych warunków członkostwa we Wspólnocie.


6.43

Średnia z sześciu ostatnich sondaży różnych ośrodków badawczych, obliczona przez niezależny portal WhatUKThinks, daje przewagę zwolennikom Brexitu w stosunku 51 do 49. Sondaże te przeprowadzono w dniach 14-22 czerwca.

Posłuchaj
00:57 Szkocja mówi Unii Europejskiej "aye". Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) Szkocja mówi Unii Europejskiej "aye". Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 
Co ciekawe - jak wynika z badań - największymi euroentuzjastami są... Szkoci. 60 proc. chce zagłosować za pozostaniem w Unii, a 40 proc. za Brexitem. Komentatorzy zwracają uwagę, że to głosy mieszkańców Edynburga czy Aberdeen mogą przesądzić o tym, że całe Królestwo ze Wspólnoty jednak nie wyjdzie.

6.25

- Nasz głos jest w stanie zwrócić nam kontrolę nad naszym krajem. Możemy przywrócić nasze granice i głosując, odzyskać dumę oraz poszanowanie siebie jako narodu i tego, kim jesteśmy - powiedział tuż przed referendum Nigel Farage, szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.


x-news.pl, RUPTLY

6.00

Referendum jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Davida Camerona w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

David Cameron oświadczył w środę, że nie żałuje swej decyzji o zarządzeniu głosowania.

- I tak musielibyśmy w końcu odpowiedzieć na pytanie o dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w UE. Europa bardzo zmieniła się od lat 70. Nawet gdyby referendum nie odbyło się teraz, trzeba by je było przeprowadzić w przyszłości - zaznaczył.

Jednocześnie brytyjski premier ma nadzieję, że obywatele zagłosują za pozostaniem we Wspólnocie.


x-news.pl, Cihan News Agency

IAR, PAP, kk, mr