Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 02.07.2016

Polityczna sobota. PiS wybierze nowe władze, PO będzie dyskutować o UE

W sobotę w Warszawie kongres PiS wybierze władze partii. Jarosław Kaczyński najpewniej nie będzie miał konkurenta na szefa ugrupowania na kolejną 3-letnią kadencję. Początkowo liderzy PO planowali, że wrocławski zjazd będzie poświęcony głównie zagadnieniom ustrojowym, jednak po ubiegłotygodniowym referendum w Wielkiej Brytanii zdecydowano o zmianie akcentów.
Posłuchaj
  • Minister Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło uważa, że PiS ma znakomitego lidera (IAR)
  • Jak wyjaśnił szef klubu PO Sławomir Neumann na konwencji Platformy będą omówione trzy bloki tematyczne (IAR)

W kongresie Prawa i Sprawiedliwości weźmie udział 1108 delegatów. Wybiorą prezesa partii na 3-letnią kadencję. Mają prawo zgłaszania kandydatów, ale wszystko wskazuje, że Jarosław Kaczyński nie będzie miał konkurenta.

- To szczególny kongres. Po raz pierwszy w historii naszej partii odniosła ona tak spektakularne zwycięstwo. To najlepsza rekomendacja dla obecnych władz, czyli mówiąc krótko dla prezesa - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. - Jestem przekonany, że nie ma kogoś, kto chciałby się zmierzyć z prezesem. Gdyby chciał, statut i regulamin taką możliwość dają - dodał.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek podkreśliła, że kongres "będzie wielkim świętem PiS". - Naszym niekwestionowanym liderem jest Jarosław Kaczyński. Mam nadzieję, że to będzie zarówno święto dla naszej partii, jak i naszych zwolenników - oświadczyła.

Kongres rozpocznie się od wystąpienia Kaczyńskiego. - Prezes złoży sprawozdanie z mijającej kadencji. Przedstawi też delegatom koncepcję, wizję na kolejne lata. Postawi zadania i cele, wyznaczy obszary, które trzeba zmienić wewnątrz naszego obozu politycznego, jak i na zewnątrz - wyjaśnił Brudziński.

- Spodziewam się mocnego głosu lidera partii po potrójnym zwycięstwie, lidera obozu, którego kandydat wygrał wybory prezydenckie, ma większość rządową i parlamentarną - oznajmił.

Po prezesie mają przemawiać liderzy: Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i Polski Razem Jarosław Gowin.

Uczestnicy kongresu wybiorą także 120 członków Rady Politycznej, a także członków sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej.

Jesienią ma zebrać się Rada Polityczna, która ma kompetencje wyboru wiceprezesów partii. Zgłaszać kandydatury może prezes ugrupowania. Wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki dołączą prawdopodobnie do grona wiceprezesów PiS.

Obecnie wiceprezesami PiS są: premier Beata Szydło, minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz i minister w KPRM Adam Lipiński.

Prawdopodobnie partia zdecyduje też w sobotę o zmianach w statucie, ale - jak zapowiadają politycy z kierownictwa ugrupowania - będą one "kosmetyczne".

Partia podczas kongresu ma też przyjąć uchwałę dotyczącą krajowej i międzynarodowej sytuacji Polski. - Sytuacja polityczna, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, jest poważna. Delegaci będą chcieli przyjąć uchwałę w sprawie tego, co się dzieje w Polsce i w Europie - wyjaśnił Brudziński.

- Jesteśmy przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, po decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej i przed próbą ustawiania nas przez naszych konkurentów jako eurosceptyków - zaznaczył.

Na koniec roku, albo początek przyszłego, zaplanowana jest druga część kongresu. Będzie poświęcona zmianom w programie partii.

Sobotnia konwencja PO

Początkowo liderzy Platformy Obywatelskiej planowali, że wrocławski zjazd będzie poświęcony głównie zagadnieniom ustrojowym, jednak po ubiegłotygodniowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem UE, w kierownictwie partii zapadła decyzja o zmianie akcentów tak, by dać odpowiedź na nową sytuację, jaka w Europie i na świecie wytworzyła się po Brexicie.

- Sobotnie spotkanie to jedna z cyklu regionalnych konwencji programowych, która tym razem będzie dotyczyć spraw najważniejszych - miejsca Polski w Unii w kontekście Brexitu oraz antyeuropejskiej polityki PiS i Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił lider Platformy Grzegorz Schetyna.

- To na barkach PO spoczywa dziś obowiązek pokazania, że Polska chce być w Unii Europejskiej, chce jej integracji - dodał.

Sobotnią konwencję otworzy wystąpienie szefa partii, w którym - według informacji Polskiej Agencji Prasowej - mają paść m.in. propozycje rozpoczęcia rozmów o przyjęciu wspólnej unijnej waluty. Szef PO ma również zgłosić postulat zmian w konstytucji, które "zabezpieczyłyby" członkostwo Polski w UE.

Tematyce związanej z Brexitem ma być poświęcony też pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych dolnośląskiej konwencji. Poprowadzi go były wiceminister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, a głos zabiorą również europosłowie PO: Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati i Jan Olbrycht.

Tematem drugiego z paneli mają być zmiany w konstytucji. Do debaty panelowej w tej części konwencji zaproszono m.in. konstytucjonalistów - prof. Marka Chmaja i dr. Ryszarda Balickiego. Głos zabierze też były minister sprawiedliwości poseł Borys Budka.

Trzeci panel ma być poświęcony problematyce samorządowej, m.in. zapowiedzianej już kilkanaście dni temu przez Schetynę koncepcji dalszej decentralizacji władzy w Polsce. Chodzi o przekazanie samorządom kolejnych kompetencji, które znajdują się obecnie w gestii władz centralnych, w tym wojewody.

Dyskusji przewodzić będzie była premier Ewa Kopacz. Głos zabiorą także były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień oraz prezydenci: Łodzi Hanna Zdanowska i Poznania Jacek Jaśkowiak.

W trakcie konwencji zbierze się Rada Krajowa Platformy, która przyjmie m.in. uchwałę dotyczącą sytuacji po brytyjskiej decyzji o opuszczeniu UE. W piątek o Brexicie rozmawiać ma we Wrocławiu klub Platformy.

18 czerwca, debatą na temat cyfryzacji, Platforma Obywatelska zainaugurowała w Rzeszowie cykl regionalnych konwencji programowych, będących elementem prac nad nową ofertą ugrupowania, zatytułowaną "Polska Obywatelska 2.0".

Odbyły się już spotkania m.in. w Gorzowie Wielkopolskim - poświęcone pracy, w Bydgoszczy - gdzie rozmawiano o infrastrukturze oraz w Gdańsku - gdzie działacze dyskutowali na temat gospodarki morskiej, bezpieczeństwa, kultury i ustroju państwowa. Padły m.in. zapowiedzi ujęcia w programie partii nowych rozwiązań w zakresie podatków i relacji pracodawca-pracobiorca.

Program "Polska obywatelska 2.0" ma zostać przyjęty podczas ogólnopolskiej konwencji partii 24 września w Warszawie.

IAR, PAP, kk