Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 09.07.2016

Szef MSZ: być może niedługo rozpoczniemy format rozmów V4 z Wielką Brytanią

W ramach trwającego od piątku szczytu NATO w Warszawie w sobotę, przed godz. 9, odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja Węgry).
Posłuchaj
  • Szef MSZ Witold Waszczykowski: Grupa Wyszehradzka będzie się spotykać w formacje V4 plus 1 (IAR)
Czytaj także

Uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych Polski - Witold Waszczykowski, Węgier - Peter Szijjarto, Słowacji - Miroslav Lajcak i Czech - Lubomir Zaoralek. Gospodarzem spotkania był szef polskiej dyplomacji, ponieważ 1 lipca nasz kraj objął przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Politycy rozmawiali m.in. o priorytetach na najbliższy rok, bo tyle czasu Polska będzie kierować pracami V4. Omówili też kwestie związane z problemem migracji, podsumowali pierwszy dzień obrad Sojuszu oraz porozmawiali o konsekwencjach Brexitu.

Zobacz serwis specjalny:
nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Waszczykowski poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej ustalili, że "mając doświadczenie 25 lat i mając przed sobą poważne kwestie, które czekają nas w Europie warto utrzymać grupę konsultacyjną".

- Spotykać się zarówno na celowych spotkaniach organizowanych z konkretnym tematem, jak i na marginesie spotkań multilateralnych, takich jak comiesięczne Foreign Affairs Council, Rada Stosunków Zagranicznych Unii Europejskiej, czy Rada Spraw Ogólnych, czy przy okazji spotkań NATO - wyliczył szef polskiego MSZ.

- Uzgodniliśmy też, że jako Grupa Wyszehradzka będziemy się spotykać z zaproszonymi gośćmi w takiej formule V4 plus 1, na przykład z Ukrainą,  krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą Wyszehradzką - wskazał.

- Być może niedługo rozpoczniemy format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować, w sposób cywilizowany, rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i przyszły status tego kraju we Wspólnocie - oznajmił.

"Nie ma klimatu na rozszerzenie V4"

Dodał, że ze spójnością Grupy Wyszehradzkiej jest bardzo dobrze. - Cała V4 aktywnie uczestniczy w szczycie NATO - podkreślił.

Zapytany, czy państwa Grupy Wyszehradzkiej zostaną poszerzone o Rumunię, szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że "dziś nie ma klimatu w V4 na instytucjonalne poszerzenie".

- Natomiast jest klimat, by grupa ta spotykała się w formule V4 plus. Takie formuły już są, na przykład Grupa Wyszehradzka plus Benelux lub plus kraje Azji Środkowej. Będziemy promować w dalszym ciągu takie formaty - zadeklarował.

Jak dodał możliwe jest też tworzenie "nowych formatów".

- Kilka tygodni temu w Polsce odbyło się spotkanie najsilniejszych państw flanki wschodniej, takich jak: Polska, Rumunia, Turcja. Można ten format poszerzyć na przykład poprzez dołączenie kolejnego państwa na flance wschodnio-południowej, czyli Bułgarii i kolejnego państwa z północy, na przykład Norwegii - zaznaczył.

- Wtedy mielibyśmy całą flankę wschodnią zjednoczoną, być może jeszcze z krajami bałtyckimi. Więc tutaj jest w dalszym ciągu możliwość poszerzenia tych formatów i rozmowy na tematy bezpieczeństwa danego regionu, naszego regionu, zagrożeń, jakie płyną szczególnie ze Wschodu i wyzwań, jakie stoją przed nami w dziedzinie bezpieczeństwa - ocenił szef MSZ.

MSZ: Wielka Brytania zainteresowana konsultacjami

- Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził "duże zainteresowanie" strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej - powiedział dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po spotkaniu Hammonda z Waszczykowskim, do którego doszło w sobotę około południa.

Jednym z głównych tematów rozmowy szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii był wynik referendum w sprawie Brexitu. - Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa - wskazał Sobczak.

***

W drugim dniu szczytu NATO jego uczestnicy będą rozmawiali między innymi o pakiecie pomocowym dla Ukrainy, finansowaniu afgańskiego wojska do 2020 roku oraz o misjach szkoleniowych w Iraku i Libii.

TVP

IAR, PAP, kk