Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 01.08.2016

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego [relacja]

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień w całym mieście odbywały się uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku.
Galeria Posłuchaj
  • Stolica uczci powstańców warszawskich. Relacja Witolda Banacha (IAR)
  • Eugeniusz Tyrajski, walczący w Pułku Baszta: młodzież dużo wie o powstaniu (IAR)
  • Obchody 72. rocznicy wybuchu powstania na Mokotowie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
  • Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Powstańcy i przedstawiciele władz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

Warszawa odda hołd powstańcom. Plan uroczystości >>>

Apel Pamięci w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego >>>

Posłuchaj wspomnień powstańców warszawskich >>>

22.10 Poniedziałkowe uroczystości zakończyło rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów i mieszkańców. Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich.

Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwały powstańcze walki.

Oficjalne uroczystości na kopcu zakończył pokaz impresji filmowych złożonych z powstańczych kronik.

Powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podczas uroczystego rozpalenia Ogniska Pamięci, Fot. PAP/Jakub Kamiński Powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podczas uroczystego rozpalenia Ogniska Pamięci, Fot. PAP/Jakub Kamiński
21.55
Powstaniec Eugeniusz Tyrajski podkreślił, że Kopiec Powstania Warszawskiego został usypany z gruzów miasta. - Ale w tych gruzach były szczątki ludzkie. Mój wuj, walczący w batalionie "Krybar" na Powiślu był ciężko ranny i znalazł się w szpitalu, na Wareckiej - opowiadał. - Ten dom zawaliła w czasie bomba, zasypując rannych powstańców. Na przełomie lat 40. i 50. zaczęto usypywać ten kopiec. Złożono tu zgliszcza, szczątki ludzkie, w tym mojego wuja - dodał. - Ten ogromny kopiec jest grobem wielu nieznanych mieszkańców Warszawy - zaakcentował Tyrajski.
21.50

Na kopcu przy ulicy Bartyckiej zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór warszawiacy, a także przedstawiciele władz państwowych i kombatanci. Odegrano Marsz Mokotowa i Mazurek Dąbrowskiego.

Obecni byli m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, prezes IPN Jarosław Szarek i przedstawiciele władz samorządowych.

Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz podkreślił, że powstańcy "byli, są i będą bohaterami". - W tym dniu chciałbym być szczególnie z jednym z nich, z ich dowódcą gen. Ściborem-Rylskim, lat 99, żołnierzem kampanii wrześniowej, uczestnikiem ruchu oporu i powstańcem warszawskim - mówił.

Fot. PAP/Jakub Kamiński Fot. PAP/Jakub Kamiński

21.44 Apel Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego:


21.23

Posłuchaj
00:41 piosenki.mp3 Tłumy na Placu Piłsudskiego śpiewają (nie)zakazane piosenki (IAR)

 

21.11

21.05

Obchody upamiętniające 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbywały się dzisiaj nie tylko w stolicy. W kościele śwętej Elżbiety we Wrocławiu, na mszy spotkali się mieszkający w tym mieście i na Dolnym Śląsku powstańcy, ich rodziny i bliscy. Nie zabrakło również przedstawicieli młodego pokolenia.

21.00

Mieszkańcy stolicy zebrali się na pl. Piłsudskiego i wspólnie śpiewają (nie)zakazane piosenki powstańcze w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Fot. PAP/Tomasz Gzell Fot. PAP/Tomasz Gzell

20.54

Wielu powstańców warszawskich trafiło po wojnie do Wielkiej Brytanii. Dziś w Londynie zebrali się na uroczystej mszy i obiedzie, by wspominać sierpień 1944 roku. Rozmawiał z nimi korespondent Polskiego Radia, Adam Dąbrowski:


Posłuchaj
00:55 dąbrowski.mp3 Wspomnienia Powstańców Warszawskich na Wyspach (IAR)

 

20.41

20.40

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwa koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” . Tysiące mieszkańców stolicy wspólnie śpiewa powstańcze piosenki już po raz dziesiąty.

Na scenie występuje Orkiestra Warszawy pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora, soliści, instrumentaliści, chór kameralny, zespół męski „Gregorianum” oraz Chór Warszawiaków.

20.38


20.22

- Warszawiacy nie mają żalu do swoich powstańców; wiedzą, że chcieli oni pięknej, wolnej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Czytaj więcej>>>

20.20


20.13

Pomnik powstańców warszawskich odsłonięto w poniedziałek w Łodzi. O jego postawienie zabiegali mieszkańcy Łodzi, którzy uczestniczyli w powstaniu. Zdaniem wiceprezydenta miasta Ireneusza Jabłońskiego pomnik upamiętnia "nasz narodowy heroizm, ale i wielki dramat".

Jabłoński wskazał na heroizm żołnierzy oraz ludności, której przyszło w tamtym okresie ponosić trudy i znosić bestialstwo okupantów. Jak mówił, należy czcić pamięć o ich bohaterstwie i niezłomnej postawie i przekazywać ją „naszym dzieciom i ich dzieciom”.

Pomnik powstańców warszawskich stanął u zbiegu al. Grzegorza Palki i ul. Wojska Polskiego. O jego postawienie zabiegali mieszkańcy Łodzi, którzy uczestniczyli w powstaniu.

20.03

Źr. TVP Info

20.00

Na placu Piłsudskiego rozpoczął się koncert piosenek powstańczych.

19.55

Posłuchaj
00:20 duda.mp3 Prezydent powiedział, że uczestnicy Powstania Warszawskiego walczyli o wolną i bezpieczną Polskę. Andrzej Duda podkreślił, że powstańcy podjęli walkę, gdyż chcieli wyzwolić okupowany przez Niemców kraj (IAR)

 

19.48

- Nigdy Polska nie zapomni o swoich  bohaterach. Nigdy nie zapomni o wspaniałych powstańcach warszawskich. Nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto - podkreślił prezydent.

19.41

- Warszawa jest dumna ze swojej historii. Polska jest dumna z Warszawy, i z tego, że młodzi ludzie w Warszawie umieli chwycić za broń - powiedział prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

19.40

Przy pomniku "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy płoną dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową. Jest też wojskowa kompania reprezentacyjna i poczty sztandarowe. Powstańcy przyszli z rodzinami, są też harcerze.

W trakcie uroczystości odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna, odczytany apel pamięci, złożone zostaną wieńce przy pomniku.

19.33

- Młodzi (...) postanowili stanąć praktycznie bez broni i walczyć o swoje państwo, licząc na to, że uda się wyzwolić Warszawę, może trochę więcej, a potem przyjdzie Armia Czerwona i jakoś to będzie. (...) Wierzyli w to, że dadzą radę. Czy robili to tylko dla siebie? Przecież nie. Robili to dla Polski. Dla warszawy. Dla jej mieszkańców. Po to była cała ta walka - mówił prezydent Andrzej Duda.

19.31

- To bardzo przejmujące miejsce. Jesteśmy tu, na tym cmentarzu, gdzie zgromadzono popioły Warszawy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wieczornych uroczystości przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

19.30

Przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli rozpoczęła się kolejna uroczystość w 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Także i w tym miejscu pojawiło się wielu weteranów walk z 1944 roku.

19.25

Źr. Polskieradio.pl

19.11

19.08

Godzina "W" na Wiśle. Rejs po Wiśle w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zorganizowała Fundacja Rok Rzeki Wisły. W ten nietypowy sposób warszawiacy oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego

Fot. PAP/Tomasz Gzell Fot. PAP/Tomasz Gzell

19.05

Na wieczór zaplanowano złożenie wieńców, wspólną modlitwę i mszę św. polową przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Podczas uroczystości zapowiedziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce premiera spektaklu "gdzie ty idziesz dziewczynko" w reż. Agnieszki Glińskiej.

19.03

W Warszawie w Galerii Kordegarda do 11 września można oglądać wystawę "Portrety Powstańców '44" autorstwa Jerzego Tomaszewskiego, "Jura" - fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Źr. TVP Info

Na wystawie zaprezentowano ponad 70 unikatowych fotografii powstańców, mieszkańców Warszawy oraz portrety dzieci - uczestników Powstania, które są pokazywane po raz pierwszy od 1976 roku.

Wystawę otworzył wicepremier-minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

18.48

18.46

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis i opuszczeniu cmentarza przez przedstawicieli władz, w atmosferze skupienia i refleksji warszawiacy oddawali hołd powstańcom odwiedzając groby i paląc znicze.

18.45

W czasie uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zmówił modlitwę w intencji poległych powstańców. Przypomniał o przesłaniu papieża Franciszka wzywającego do pojednania i wzajemnego szacunku. - Pójdźmy za tym śladem, obejmijmy więc modlitwą wszystkich, którzy polegli latem 1944 r. za wolność naszej ojczyzny. Słowa ludzkie nie wystarczą, dlatego módlmy się - mówił biskup, po czym odmówił "Ojcze Nasz". Po modlitwie oddano salwę honorową.

Wśród zgromadzonych powiewały polskie flagi z wymalowaną na nich powstańczą "kotwicą". Obecna była także liczna reprezentacja harcerzy.

18.43

Kilkaset osób wzięło udział w Piątym Marszu Powstania Warszawskiego. Zorganizowały je środowiska prawicowe, w tym Obóz Narodowo-Radykalny. Manifestacja rozpoczęła się kilka minut po 17:00 na Rondzie Dmowskiego, a zakończyła - na Placu Krasińskich. Uczestnicy przeszli Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Miodową. W czasie manifestacji wznoszono okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom" oraz "Polska Walcząca".

Organizatorzy marszu podkreślali, że chcą w ten sposób oddać hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego, a także mieszkańcom stolicy, którzy pomagali walczącym z Niemcami. Przedstawiciele organizatorów wyrażali także satysfakcję z rosnącej z roku na rok liczby demonstrujących.

Na koniec marszu jego uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

18.41

O 17:00, w godzinę "W", w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w miastach całej Polski zawyły syreny alarmowe i zabiły kościelne dzwony.

Na stołecznym Krakowskim Przedmieściu warszawiacy zatrzymali się i w ciszy oddali hołd Powstańcom. Wśród osób, które uczciły pamięć Powstańców, była 69-letnia Izabela Glinczanka. Jej wujkowie zginęli w Powstaniu Warszawskim. Jeden z nich należał do batalionu "Wigry", drugi do batalionu "Kiliński". - Cała nasza rodzina walczyła. Po kapitulacji Warszawy mężczyźni wyprowadzani byli do obozu w Pruszkowie - wspomina pani Izabela.

18.36


18.27

Setki warszawiaków i przyjezdnych w godzinie "W" oddało w stolicy cześć poległym powstańcom warszawskim w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie o 17:00 zawyły syreny i rozległ się dźwięk dzwonu "Monter", nazwanego tak ku czci Wojskowemego Dowódcy Powstania Warszawskiego, generałowi Antoniemu Chruścielowi "Monterowi".


Posłuchaj
01:00 park wolności.mp3 W Parku Wolności warszawiacy uczcili poległych powstańców w godzinie "W" (IAR)

 

18.12


18.02

Fot. PAP/Jakub Kamiński Fot. PAP/Jakub Kamiński

17.45

O Powstaniu Warszawskim pamięta też polska emigracja w Wielkiej Brytanii. Na uroczystościach w Londynie nie zabrakło uczestników zrywu, którzy po II wojnie światowej trafili na Wyspy.

Na licznych w Londynie mogiłach tych powstańców, którzy już odeszli pojawiły się w niedzielę pamiątkowe goździki. Akcja, organizowana od dekad przez środowiska polonijne, dziś koordynowana jest przez organizację Poland Street. Z kolei w "polskich" rejonach Londynu Instytut Pamięci Narodowej rozdawał specjalne pakiety edukacyjne przypominające o PowstaniuWarszawskim.

17.43

Posłuchaj
00:48 iar.mp3 Na stołecznym Krakowskim Przedmieściu warszawiacy zatrzymali się i w ciszy oddali hołd Powstańcom (IAR)

 

17.41


17.39

Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach:

Źr. TVP Info

17.26

Fot. Łukasz Kowalski/Polskie Radio Fot. Łukasz Kowalski/Polskie Radio

17.22


17.21

17.16

W uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis udział biorą m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Anna Maria Anders pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego, córka gen. Władysława Andersa.

17.14

Uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis jest kulminacyjnym momentem obchodów rocznicy warszawskiego zrywu.

17.11

Minutą ciszy, w godzinę "W", uczcili pamięć powstańców przedstawiciele władz i warszawiacy, tłumnie zgromadzeni przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W uroczystości biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

W 72. rocznicę powstania warszawskiego na miejsce pochówku swoich towarzyszy broni przybyli weterani. Obecne są tłumy warszawiaków.

O godzinie 17.00 syreny, które zawyły w całym mieście, rozbrzmiały również przed pomnikiem Gloria Victis. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego.

17.06

O 17, w godz. "W", o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie w stolicy zabrzmiał dźwięk syren, w hołdzie uczestnikom zrywu.

W godzinę "W" włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.

O to, aby jak co roku 1 sierpnia, w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie apelowali przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze stolicy.

17.02

Przed Pomnikiem "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się  uroczystości w 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. W Godzinie "W", o 17, w całej stolicy zawyły syreny, a piesi i samochody przystanęli na ulicach.

W uroczystościach przed pomnikiem "Gloria Victis" uczestniczą: kombatanci, prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, przedstawiciele rządu, parlamentu i władz Warszawy, a także mieszkańcy stolicy.

17.00

Godzina "W" na Rondzie Dmowskiego w Warszawie:

16.47

16.43

Na Powązkach weterani i mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd powstańcom warszawskim. O 17.00 w Godzinę "W" przy Pomniku Gloria Victis zawyją syreny alarmowe, odegrany zostanie hymn. W uroczystości będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz oraz tysiące warszawiaków.

16.39

16.38


16.34

Hołd i pamięć o Powstaniu Warszawskim a także przypomnienie fenomenu polskiego oporu antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w stolicy uczczono 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Czytaj więcej>>>

16.16

Premier Beata Szydło złożyła wieniec pod dzwonem "Monter", poświęconym wojskowemu dowódcy Powstania Warszawskiego, generałowi Antoniemu Chruścielowi "Monterowi".

Dzwon znajduje się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Premier złożyła tam też wieniec pod tablicą pamiątkową, poświęconą inicjatorowi utworzenia Muzeum, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.


Źr. TVP Info


O 17, w godzinę wybuchu Powstania, Beata Szydło będzie uczestniczyć w uroczystości ku czci powstańców pod Pomnikiem "Gloria Victis".

16.08


15.40 W Warszawie od rana odbywają się uroczystości związane z przypadającą dziś 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Łukasz Kowalski/Polskie Radio Łukasz Kowalski/Polskie Radio
Łukasz Kowalski/Polskie Radio Łukasz Kowalski/Polskie Radio

15.32

Źr. TVP Info

15.25 - Polskie Państwo Podziemne to był fenomen na skalę światową, w konspiracji działały prawie wszystkie struktury państwowe, np. szkolnictwo - powiedziała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Prezydent stolicy przypomniała, że co roku jednym z punktów obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest spotkanie przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. - Ten strzelisty obelisk to symbol zarówno idei, jak i ludzi. Ludzi, którzy tchnęli w tę ideę życie, nie bacząc na niebezpieczeństwo ją realizowali. To symbol myśli o Polsce, o państwie, które nigdy nie zginęło, o armii walczącej w kraju, ale też na wszystkich frontach II wojny światowej - powiedziała prezydent stolicy.

15.23 Minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK:

Fot. PAP/Jakub Kamiński Fot. PAP/Jakub Kamiński

15.14


15.06

15.04 Podczas uroczystości wieńce pod pomnikiem Państwa Podziemnego złożyli: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Anna Maria Anders.

14.59

14.43 Leszek Żukowski w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powraca do dyskusji nad jego sensem i przekonuje, że - choć przegrane - było ono impulsem dla przyszłych pokoleń do walki o wolność. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powiedział w czasie uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, że Powstanie Warszawskie i postawa powstańców były inspiracją m.in. dla działaczy "Solidarności".


Posłuchaj
00:23 żukowski.mp3 Leszek Żukowski w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR)

 

14.38 Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że Powstanie Warszawskie ocaliło zachodnią Europę przed komunizmem.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, fot. PAP/Jakub Kamiński Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, fot. PAP/Jakub Kamiński

W przemówieniu, wygłoszonym podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy Powstania przed pomnikiem Państwa Podziemnego w Warszawie, marszałek podkreślił, że Powstanie Warszawskie należy do wielkich wydarzeń historycznych, kształtujących tradycję i tożsamość narodową. Dodał, że w ostatnich latach zmieniła się ocena Powstania.

Posłuchaj
00:19 kuchciński.mp3 Marszałek Sejmu Marek Kuchciński o Powstaniu Warszawskim (IAR)

 

14.37 O 17.00, w godzinę wybuchu Powstania, w Warszawie i w wielu innych miastach Polski zawyją syreny. Ludzie zatrzymają się, aby oddać hołd powstańcom. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpocznie się uroczystość przy pomniku Gloria Victis, z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz.

14.35 W stolicy trwają obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Źr. TVP Info

14.33

- Efektem każdego powstania jest impuls i wskazówka dla kolejnych pokoleń - powiedział w czasie uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Leszek Żukowski prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

14.25

- Powstanie Warszawskie przyniosło po latach wspaniałe skutki i stało się fundamentem naszej polskości – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w czasie uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

14.13

Podczas trwających uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy którym zostały zaciągnięte warty honorowe, a hołd uczestnikom powstania złożyły liczne poczty sztandarowe, zostaną złożone wieńce.

13.56

Historyczka i autorka książek o Powstaniu Warszawskim Izabela Maliszewska w radiowej Trójce.

13.39

Mimo, że od wybuchu powstania minęły 72 lata powstańcy pamiętają ten dzień jakby to było wczoraj

Źródło: tvp.info

13.35

Uroczystości przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota".

13.24

Prezes IPN prof. Jarosław Szarek w TVP Info: Polacy są w stanie zapłacić każdą cenę za wolność. Pokazało to Powstanie Warszawskie

Źródło: tvp.info

12.42

Szef MON Antoni Macierewicz z wizytą u powstańca gen. J. Brochwicz-Lewińskiego ps. "Gryf".

12.35

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przed Grobem Nieznanego Żołnierza: stolica wolnej Polski czci swoich bohaterów i zawsze będzie pamiętać, co im zawdzięcza

12.30

Wanda Traczyk - Stawska, ps. "Pączk", "Atma" była żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

12.14

Trwa złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział biorą m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, szef Biura BBN Paweł Soloch, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

12.05

Na pl. Piłsudskiego rozpoczęła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Obecni są przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy miasta.

12.02

Szef BBN Paweł Soloch przekazał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie poległego w Powstaniu Warszawskim Jana Soszyńskiego, ps. Sos.

11.40

Przed pomnikiem upamiętniającym podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela "Montera" - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego oddano hołd powstańcom.

11.35

Zofia Radecka, ps. "Zocha" była łączniczką podczas Powstania Warszawskiego. W rozmowie z Portalem Polskiego Radia wspomina tamte dni.

10.58

Muzeum Powstania Warszawskiego robi piorunujące wrażenia na gościach zza granicy.

Źródło: tvp.info

10.52

10.44

10.37

Anna Smoleńska w 1942 roku wygrała konkurs Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK na znak Polski Podziemnej projektem kotwicy - Znaku Polski Walczącej.

10.34

Walki w Powstaniu Warszawskim pokazały umiłowanie Ojczyzny i miasta - mówiła w warszawskim Parku Dreszera prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

10.32

Uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie - złożenie wieńców, zapalenie zniczy i minuta ciszy przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - rozpoczęły się w 72. rocznicę wybuch powstania warszawskiego.

Uroczystości w  Parku Dreszera, fot. IAR/Kowalski Łukasz Uroczystości w Parku Dreszera, fot. IAR/Kowalski Łukasz

10.20

Medal "Powstanie Warszawskie" to upamiętnienie bohaterów tego heroicznego zrywu. Na awersie przedstawiono  popiersie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, powstańców u wylotu kanału, płonący budynek PASTY oraz symboliczny grób Powstańca

10.05

Artystyczne zobrazowanie tamtych dni...

9.56

Upamiętnić powstańców można także w ramach sportowej rywalizacji

9.41

Minuta dla Powstania. Film upamiętniający 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Źródło: YouTube/surgepolonia

9.40

9.37

9.32

Anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju. Zapraszamy do słuchania.

Rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

Rocznica Powstania Warszawskiego w Dwójce >>>

Rocznica Powstania Warszawskiego w Trójce >>>

9.25

Życie za swoją ojczyznę oraz jej stolicę oddały też setki sportowców, w tym również zawodnicy Legii.

9.05

Przy ulicy Filtrowej w Warszawie rozpoczęły się uroczystości ku czci poległych i walczących o stolicę w 1944 roku.

9.03

"Gdzie ty idziesz dziewczynko" - instalacja teatralna pod tym tytułem o północy (z 1 na 2 sierpnia) zostanie wystawiona w Muzeum Powstania Warszawskiego.

8.57

Uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego stały się już tradycją - nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Tak też będzie w Słupsku, gdzie odbędzie się inscenizacja przybliżająca najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego.

8.50

"Pałacyk Michla" czy "Warszawskie dzieci" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy - wspomagani przez profesjonalnych muzyków - będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego.

8.29

Halina Jędrzejewska, ps. Sławka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim: 

8.25

To, że dyskutujemy o sensie Powstania Warszawskiego dowodzi, że jest ono istotnym tematem - powiedział w "Sygnałach Dnia" Jan Ołdakowski.

Czytaj więcej >>>

8.19

8.15

- Entuzjazm ze strony cywilów był niebywały. Czuliśmy, że nareszcie minęła już klęska okupacyjna. Niemców się nie baliśmy, bo występowaliśmy przeciwko nim zbrojnie - wspominała Maria Stypułkowska-Chojecka ps. "Kama", uczestniczka Powstania Warszawskiego.

8.13

8.06

Dokument "Tacy jak my" obrazuje wpływ jaki Powstanie Warszawskie wywarło na współczesnych młodych Polaków oraz popkulturowych artystów.

Źródło: YouTube/KONDRAT-MEDIA

7.59

Wystawę "Portrety Powstańców '44" można oglądać w Galerii Kordegarda w Warszawie. Zdjęcia przedstawiają uczestników powstania warszawskiego autorstwa Jerzego Tomaszewskiego "Jura" - fotoreportera i korespondenta zrywu z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego AK.

7.51

Prof. Jan Żaryn: data 1 sierpnia 1944 r. w historii Polski jest datą nie tylko znamienną, ale jedną z najważniejszych w całym 1050-leciu naszego istnienia

Źródło: PAP

7.43

Gościem "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce był Jana Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

7.42

Kronika Powstania Warszawskiego

7.32

Przelot nad zburzoną Warszawą wiosną 1945 roku. Pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta.

Źródło: YouTube

7.27

W hołdzie Powstańcom. Patriotyzm w rytmie rap

7.23

Fotomontaże, wplatające zdjęcia z powstania warszawskiego w obrazy współczesnej stolicy można zobaczyć na stronie www.teraz44.pl

7.18

7.15

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy leży ponad 80 tys. cywilów - dzieci, kobiet, starców; to oni, choć bezbronni, byli najodważniejsi - mówi Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Źródło: PAP

7.14

Likwidację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz przekazanie części jej zadań IPN zakładają przepisy nowelizacji ustawy o IPN, które wchodzą w życie 1 sierpnia. Większość zapisów noweli weszła w życie w czerwcu.

7.12

IAR/PAP, to, kh