Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 17.11.2016

Europosłowie chcą surowszych przepisów w sprawie dopalaczy

Komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek raport zmieniający dotychczasowe rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr

Europosłowie chcą m.in. usprawnienia systemu wczesnego ostrzegania i lepszej ochrony przed szkodliwymi substancjami. Uważają, że należy szybciej i skuteczniej identyfikować szkodliwe dopalacze, monitorować ich pojawianie się na rynku i wcześnie ostrzegać o związanym z nimi ryzyku.

Zwłaszcza państwa członkowskie zobowiązane są do informowania pozostałych krajów Wspólnoty w przypadku pojawienia się nowych substancji psychoaktywnych na ich rynku.

Zdaniem eurodeputowanych dopalacze powinny być definiowane jako nowe narkotyki lub nowe środki psychotropowe. Postulują ponadto, by traktować je bardziej surowo, uznając je nie tylko za zagrożenie dla zdrowia, ale i życia człowieka.

Walka o usunięcie dopalaczy z rynku

Czwartkowe głosowanie w komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) to już druga w ciągu trzech lat próba zmiany przepisów w sprawie dopalaczy.

Wcześniejszy pakiet dotyczący nowych substancji psychoaktywnych został zaprezentowany przez Komisję jeszcze w 2013 roku. Jego celem było wprowadzenie przepisów, które umożliwią usunięcie dopalaczy z europejskiego rynku.

Parlament przyjął stanowisko do rozporządzenia oraz dyrektywy w 2014 roku, jednak rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską nie zostały pozytywnie przyjęte przez Radę Uunii Europejskiej.

UE od kilku lat stara się wprowadzić skuteczne regulacje, które pomogą usunąć z rynku niebezpieczne substancje psychoaktywne. Sprawa jest pilna, tym bardziej, że kraje członkowskie odnotowują znaczny wzrost liczby pojawiających się na rynku dopalaczy.

Dotychczas kwestie związane z dopalaczami regulowało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2006 roku o Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), jednak okazało się niewystarczające w walce z nowymi substancjami.

Komisja zaproponowała zmianę tego rozporządzenia w zakresie wymiany informacji, systemu wczesnego ostrzegania oraz procedury oceny ryzyka w odniesieniu do nowych substancji psychoaktywnych i tego właśnie dotyczyło czwartkowe głosowanie.

Europosłowie mają nadzieję, że to pierwszy krok w skutecznej walce z dopalaczami. Kolejnym będzie wydanie na poziomie unijnym aktu zobowiązującego państwa członkowskie do wycofania danej substancji z rynku.

"Te rozwiązania zapewnią lepszą ochronę konsumentów"

- Dzisiejsze głosowanie otworzyło drogę do przyjęcia przepisów dotyczących dopalaczy na poziomie unijnym. Zapewnią one szybkie przeprowadzanie analizy i oceny ryzyka potencjalnie niebezpiecznej substancji i w razie wykazania, że jest ona niebezpieczna, państwa członkowskie będą zobowiązane do wycofania jej z rynku - powiedział europoseł PO Michał Boni, sprawozdawca raportu..

- Parlament jest gotowy do negocjacji z Radą. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązania zostaną przyjęte w pierwszej połowie przyszłego roku i tym samym zapewnią lepszą ochronę konsumentów przed dopalaczami - podkreślił.
PAP, kk