Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 18.04.2017

Zbigniew Ziobro: nie cofnę się o krok w walce o sprawiedliwość w Polsce

Minister sprawiedliwości prokurator generalny ocenił, że dziś "sądy często lekceważą tych słabszych", a część sędziów "pokazuje pogardę, butę, odleciała od rzeczywistości".

- Część sędziów zapomniała o swojej roli powierzonej im przez konstytucję. Przecież tu nie chodzi o odgrywanie jakiegoś teatru, zachłyśnięcie się atrybutami władzy sędziowskiej, przywilejami, ale o służbę społeczeństwu - podkreślił Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

Zbigniew Ziobro Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło, zmarnowało swoją szansę. I dziś demokratycznie wybrani politycy muszą to zmienić

- Przecież oni nie zakładają togi i nie noszą orła na piersiach w imieniu korporacji sędziowskiej, ale w imieniu państwa polskiego, które udziela im władzy, by służyli sprawiedliwości. To gdzieś zaginęło, zastąpione przez ostentacyjną, pełną pychy obronę interesów własnej korporacji - stwierdził.

"Żadnych machlojek, żadnych układów"

Dopytywany, czy przygotowane przez jego resort zmiany nie upolitycznią wyroków sądowych, np. przez wybór prezesów sądów przez ministra, Ziobro wskazał, że co prawda w myśl planowanych zmian prezesa sądu ma powoływać minister sprawiedliwości, ale zarazem nowe przepisy odbierają prezesom możliwość wpływania na skład sędziowski na rozprawach.

- Będzie jawne komputerowe losowanie, żadnych machlojek, żadnych układów w doborze sędziów do każdej sprawy - zaznaczył Ziobro. Tymczasem, dodał, "dzisiaj wystarczy kilku zaufanych sędziów w każdym sądzie, by ustawić wyrok w każdej ważnej dla establishmentu sprawie".

Zbigniew Ziobro Na pewno nie cofnę się ani o krok w walce o sprawiedliwości i uczciwość w Polsce. Będę realizował ten program, który ma sprawić, że wymiar sprawiedliwości będzie dużo bardziej chronił uczciwych ludzi 

"Chcemy zmienić standardy, przełamać złe nawyki"

W ramach zmian ma być powołana też Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, wskazywana przez zreformowaną Krajową Radę Sądownictwa. - Chcemy zmienić standardy, chcemy przełamać złe nawyki, zmienić mentalność, sprawić, że osoby skompromitowane będą usuwane z zawodu - wytłumaczył szef resortu sprawiedliwości

- Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło, zmarnowało swoją szansę. I dziś demokratycznie wybrani politycy muszą to zmienić. Naprawa wymiaru sprawiedliwości to jedna z najważniejszych spraw, jakie powierzyli nam wyborcy - oświadczył Ziobro.

- Na pewno nie cofnę się ani o krok w walce o sprawiedliwości i uczciwość w Polsce. Będę realizował ten program, który ma sprawić, że wymiar sprawiedliwości będzie dużo bardziej chronił uczciwych ludzi - zapewnił.

kk