Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 26.05.2017

Prezydent: nasz region powinien adwokatem otwartych drzwi do UE i NATO

Wartość współpracy w regionie rośnie, od czasu gdy stał się on częścią świat Zachodu – o tym mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji GLOBSEC 2017.
Posłuchaj
  • Krzysztof Szczerski o wystąpieniu prezydenta na GLOBSEC (IAR)

Bardzo ważnym zadaniem Europy Środkowej jest być adwokatem polityki "otwartych drzwi" do UE i NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Bratysławie podczas forum GLOBSEC. Dodał, że Polsce zależy na tym, by zarówno NATO, jak i UE pozostały jednością.

- Interesem naszej części Europy jest to, aby nie stać się na trwałe regionem granicznym, ale by rozszerzyć więzi euroatlantyckie na Wschód i na Południe – mówił Duda. Dlatego – jak zaznaczył - jesteśmy rzecznikami poszerzania stabilności. Prezydent podkreślił, że Polsce zależy na tym, by zarówno NATO, jak i UE pozostawały jednością. - Tak jak bezpieczeństwo jestniepodzielne w ramach NATO, tak rozwój Europy ma sens, tylko jeśli pozostanie ona całością – powiedział Duda.

(WIDEO TVP INFO)

Zaznaczył również, że praktycznym przejawem wkładu w budowanie światowego pokoju, zaufania politycznego i stabilności ekonomicznej krajów Europy Środkowej jest współpraca grupy państw wschodniej flanki w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, znana pod nazwą "bukareszteńskiej dziewiątki".

Drugą formułą współpracy – dodał prezydent - w zakresie rozwoju i spójności w ramach Unii Europejskiej jest Inicjatywa Trójmorza. - Polska chce być zwornikiem i aktywnym uczestnikiem obu tych formatów regionalnej współpracy w ramach dwóch podstawowych organizacji wspólnoty euroatlantyckiej, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Duda. 

Prezydent mówił również, że Polska chce pełnić jednoczącą rolę w regionie.

Andrzej Duda podkreślał rolę regionu, który, jak dodał, bierze na siebie zobowiązania w ramach NATO.

Prezydent tłumaczył że kluczową sprawą dla bezpieczeństwa jest dobrze funkcjonująća gospodarka.

Polski prezydent wygłasza na forum przemówienie zatytułowane "Europa Środkowa na globalnej mapie". Mówi o roli Europy Środkowej w zapewnianiu światowego bezpieczeństwa, w tym m.in. o wschodniej flance NATO oraz współpracy państw Trójmorza.

Jesteśmy gotowi w ramach koalicji antyterrorystycznej do zwiększenia swojej aktywności, gdyby taka była decyzja państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział też prezydent Andrzej Duda w piątek w Bratysławie, gdzie wziął udział w konferencji GLOBSEC 2017. 

W czwartek prezydent uczestniczył w spotkaniu przywódców państw NATO w Brukseli.
Na konferencji prasowej w Bratysławie Duda powiedział, że Polska także dokonuje "eksportu bezpieczeństwa". Wskazał m.in., że polscy żołnierze wchodzą w skład grupy batalionowej na Łotwie w ramach realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, a pod koniec czerwca udadzą się też do Rumunii.

Jak mówił prezydent, w czwartek zadeklarował, że "jesteśmy gotowi w ramach koalicji antyterrorystycznej do zwiększenia swojej aktywności, gdyby taka była decyzja państw Sojuszu Północnoatlantyckiego". Według niego Polska jest gotowa zwiększyć obecność w miejscach, gdzie już dzisiaj są polscy żołnierze, to jest w Afganistanie i Iraku.

- To jest nasz wkład w budowę sfery bezpieczeństwa i pokoju. Gdy będzie wspólna decyzja państw NATO, my jesteśmy gotowi tę swoją kontrybucję zwiększyć - podkreślił Duda.
Według niego na szczycie NATO w czwartek nie było mowy o konkretnych liczbach. - Była ogólna deklaracja jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz - mówił prezydent. 

Organizowana od 2005 roku przez Slovak Atlantic Commission konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów na temat stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki.

WIDEO TVP INFO

Na przestrzeni lat GLOBSEC stała się ważnym forum zajmującym się zagadnieniami bezpieczeństwa z perspektywy regionu Europy Środkowej i Wschodniej. 

W programie tegorocznej konferencji główne miejsce zajmują ekonomiczne i polityczne wyzwania stojące przed Unią Europejską, sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także brak stabilizacji w najbliższym sąsiedztwie Europy - na Ukrainie oraz Bałkanach. Przedmiotem analizy będzie również ostatni azczyt NATO w Brukseli oraz stanowisko Donalda Trumpa w sprawie współpracy państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zgodnie z tradycją bratysławskich konferencji uczestnicy będą także dyskutowali o współczesnych przemianach cywilizacyjnych mających swój wpływ na kwestie bezpieczeństwa. Jak piszą organizatorzy czwarta rewolucja przemysłowa oraz rewolucja informatyczna wymuszają zmiany w sferze uprawiania polityki. Na te zmiany nie są przygotowane tradycyjne struktury państwowe, elity polityczne oraz społeczeństwa. Dlatego tak ważna jest dyskusja o tym, jak w gwałtownie zmieniającym się świecie zachować stabilność i pokój.

PAP/IAR/agkm