Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 16.06.2017

Długi weekend na drogach. Policja: od środowego popołudnia życie straciło już 13 osób

Policja opublikowała dane o wypadkach z dwóch dni. Od środowego popołudnia doszło do 167 wypadków, w których życie straciło 13 osób, a 215 odniosło obrażenia. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji poinformował, że w ciągu dwóch dób zatrzymano 500 kierujących, u których stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
Posłuchaj
  • Dawid Marciniak z KGP o akcji "Łapki na kierownicę" (IAR)
Czytaj także

Policja przypomina, że kierowca prowadzący samochód po wypicu alkoholu, może zostać ukarany na kilka sposobów, w zależności od wyniku promili na alkomacie. Jeśli wynik pokaże między 0,1 a 0,25 mg/ml to zostanie to potraktowane jak wykroczenie. 

Jeśli wynik będzie wyższy należy się spodziewać sprawy w sądzie i potraktowania jazdy w takim stanie, jako przestępstwo. Dodatkowo od nowego roku starosta może pijanego kierowcę skierować na kurs reedukacyjny.

Źr. TVP Info

"Łapki na kierownicę"

Jednocześnie ze wzmożonymi kontrolami w związku z wydłużonym weekndem policja prowadzi akcję edukacyjną "Łapki na kierownicę". Ci, którzy zostana przyłapani na używaniu telefonów w trakcie jazdy mogą wyjątkowo liczyć na pouczenie i wręczenie edukacyjnej ulotki. Funkcjonariusze tłumacza kierowcom, czym może grozić jazda i równoczesne odbieranie rozmowy czy wybieranie numeru.

Dawid Marciniak wyjaśnia, że eksperci policzyli, jak kierowca zachowuje się w trakcie rozmowy przez telefon. Przy prędkości 100 km na godzinę odebranie telefonu zajmuje 5 sekund. W tym czasie pokonujemy 140 metrów bez kontroli. Jeśli wybieramy numer to czynność ta zajmuje 12 sekund. W tym czasie kierowca - bez kontroli sytuacji na drodze - przejeżdża 330 metrów.

Akcja "Łapki na kierownicę" zakończy się 25 czerwca.

kh