Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 21.06.2017

Prezydent Andrzej Duda wręczy dziś odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim będzie kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność".
Posłuchaj
  • Prezydent wręczy odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

Głównym celem założonej we Wrocławiu Solidarności Walczącej było całkowite odsunięcie od władzy komunistów i przywrócenie Polsce niepodległości.

Czytaj więcej
Solidarnośc Walcząca 1200.jpg
Solidarność Walcząca

Solidarność Walcząca została założona w czerwcu 1982 roku przez Kornela Morawieckiego, dziś posła i marszałka seniora Sejmu (VIII kadencji). Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów i przywrócenie Polsce niepodległości.

9 czerwca we Wrocławiu ukazał się pierwszy numer wydawanego przez organizację pisma, noszący datę 13 czerwca. Nawoływano w nim do udziału w tym dniu - dokładnie pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego - w manifestacji we Wrocławiu. Odzew był jak na owe czasy ogromny. Na ulice Wrocławia wyszły tysiące mieszkańców miasta. I właśnie ten dzień - 13 czerwca - uznaje się za początek istnienia Solidarności Walczącej.

Podziemna organizacja realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje radia Solidarność Walcząca.

Szybki rozwój oraz powstawanie kolejnych oddziałów w największych polskich miastach spowodowały, że Służba Bezpieczeństwa uznała Solidarność Walczącą za zagrożenie dla systemu. Ogólnokrajowemu rozpracowaniu organizacji nadano kryptonim "Ośmiornica". Pomimo zaangażowania dużych sił i środków bezpiece nie udało się sparaliżować organizacji i do końca pozostała ona w niewielkim stopniu zinfiltrowana. Zawdzięczała to intensywnym i zaawansowanym działaniom kontrwywiadowczym oraz specyficznej strukturze nazywanej przez twórców fraktalem lub glonem. Opierała się ona na decentralizacji i wymienności funkcji, co dla SB było wielkim wyzwaniem, funkcjonariusze nie byli bowiem w stanie znaleźć żadnej logicznej struktury, a kolejne schematy organizacyjne, które tworzyli, okazywały się błędne.

W przełomowym roku 1989 Solidarność Walcząca była przeciwna rozmowom z komunistyczną władzą i porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. W 1990 osoby skupione wokół Solidarności Walczącej założyły Partię Wolności. Kornel Morawiecki był jej kandydatem na prezydenta, nie zebrał jednak wymaganych stu tysięcy podpisów. W czasie kampanii wyborczej przed kamerami telewizyjnymi demonstracyjnie wywrócił okrągły stół.

Formalnie Solidarność Walcząca przestała istnieć w 1992 roku. W 2007 powstało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

mr