Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 31.07.2017

Minister sprawiedliwości: ustawa o sądach powszechnych zwiększa niezawisłość sędziów

- Ta ustawa nie ingeruje w sferę niezawisłości orzeczenia poszczególnych sędziów – powiedział w w Kielcach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Jak podkreślił, ustawa "zwiększa niezawisłość sędziów".

Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w stolicy regionu świętokrzyskiego podkreślił, że ustawa o sądach powszechnych nie jest po to, „aby dokonywać jakiejś czystki, wymiany wszystkich prezesów sądów za jednym ruchem”. Jak dodał, "tu nie o to chodzi".

- Chodzi o to, aby minister sprawiedliwości, który w ramach działu sprawiedliwość odpowiada za prawidłowe administrowanie sądami, mógł reagować wtedy, kiedy w określonych sądach nie dzieje się dobrze. Kiedy następuje przewlekłość, jest zła organizacja pracy sądu. W tym momencie minister za sprawą tej ustawy uzyskał realny instrument reagowania wówczas, kiedy stwierdzi nieprawidłowości i niewłaściwe funkcjonowanie, organizowanie danego sądu – podkreślił Ziobro.

andrzej duda 1200 free.jpg
Reforma wymiaru sprawiedliwości. Rady dla prezydenta

Dodał, że ustawa wbrew zarzutom, jakie się jej stawia, nie ingeruje w sferę niezawisłości orzeczenia poszczególnych sędziów i „nie daje żadnych uprawnień ministrowi sprawiedliwości w tym względzie”.

- Mało tego ona zwiększa niezawisłość sędziów. Choćby w taki sposób, że kończy z zasadą, iż sędziów do rozpoznania sprawy może wyznaczać prezes sądu czy też przewodniczący wydziału sądu. Zasadą będzie, że wszystkich sędziów do każdej ze spraw będzie przydzielał system informatyczny, na zasadzie losu – podkreślił minister sprawiedliwości, dodając, że nie będzie można „mówiąc w cudzysłowie +czynić ustawki+, by określony sędzia, określoną sprawę sądził pod określony wyrok, który jest wydany gdzieś tam w gabinetach zanim jeszcze sprawa się rozpoczęła”.

- Takie niebezpieczeństwa w dzisiejszym stanie prawnym były i my je likwidujemy. To jest najlepszy dowód, że naszą intencją jest wzmocnić niezawisłość sędziów. Ale też wzmocnić przekonanie tych, którzy trafiają do sądów, że trafią na obiektywnego, bezstronnego sędziego, a nie takiego, któremu dano tę sprawę do określonego rozstrzygnięcia – stwierdził Prokurator Generalny.

Ziobro dodał, że w ramach oceny sądów, która jest już prowadzona, będą podejmowane konkretne decyzje. - W tym zakresie dużo już zrobił i przeprowadził wiele analiz mój zastępca minister Łukasz Piebiak, który jest sędzią. Zobowiązałem go, aby dokonywał oceny funkcjonowania poszczególnych sądów, aby one lepiej działały – powiedział minister.

- Pan prezydent podejmując tę decyzję, którą oceniłem jaki nietrafną, wziął odpowiedzialność za przygotowanie nowych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – odparł Ziobro pytany, czy eksperci ministerialni będą współpracowali z prezydentem Dudą w pracach nad projektami tych ustaw.

- Liczymy, że takie projekty przedłoży i wówczas się do nich ustosunkujemy. Mam nadzieję, że te projekty będą odpowiadać naszym wspólnym zobowiązaniom. Mówię "naszym", czyli obozu dobrej zmiany i pana prezydenta. Daleko idącej zmiany i reformy polskiego sądownictwa - jeśli tak będzie i będą gotowe te projekty, to zawiniemy rękawy i będziemy ciężko pracować, by poprawić sytuację w sądownictwie i pomóc panu prezydentowi, jak i nam wszystkim, czerpać satysfakcję, że wprowadzamy dobrą zmianę w sądownictwie – powiedział Ziobro.

gowin jaroslaw 1200.jpg
Jarosław Gowin: prezydent nie miał innego wyjścia, musiał zawetować ustawę

- Zadeklarowałem podczas tej konferencji gotowość wsparcia pana prezydenta, jeśli przedstawi projekty ustaw, które są zgodne z naszymi wspólnymi zobowiązaniami – odparł minister sprawiedliwości pytany, czy prowadzi otwartą wojnę z prezydentem Dudą, o czym szeroko informują internetowe media.

- Najważniejszą zasadą w polityce jest lojalne wywiązywanie się wobec swoich wyborców z zobowiązań, jakie zostały złożone w czasie kampanii wyborczej. Do dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku. Jestem przekonany, że w ramach dobrej zmiany będziemy mogli przygotować ostatecznie takie rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla tych którzy będą nas z tego rozliczać: mnie, pana prezydenta i cały rząd – odpowiedział minister.

budka free 1200.jpg
Borys Budka: wierzę, że prezydent zaprosi opozycję do rozmów

Ziobro zapewnił, ze jest gotowy do współpracy z prezydentem Dudą.

- Cały zespół ministerstwa sprawiedliwości będzie wspierał pana prezydenta, jeśli przedstawi te projekty i będą one miały taki charakter, że będziemy mogli spełnić nasze zobowiązania podjęte wobec Polaków. Wtedy będziemy mogli mieć wspólną satysfakcję, że Polska staje się bardziej nowoczesnym, sprawiedliwym, sprawnym, ale też profesjonalnym państwem. Państwo, w którym sądy działają słabo jest słabe. A my chcemy, by Polska była państwem silnym – zaznaczył Ziobro.

pp/PAP