Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 23.10.2009

Rocznica zbrodniczej akcji

7 lat temu w wyniku akcji Specnazu zginęli terroryści i przetrzymywani przez nich zakładnicy.
Pomnik ku czci ofiar zamachu w teatrze na Dubrowce w 2002 r.Pomnik ku czci ofiar zamachu w teatrze na Dubrowce w 2002 r.fot. Wikipedia

Mija 7. rocznica zajęcia przez terrorystów moskiewskiego teatru na Dubrowce. 23 października 2002 roku grupa czeczeńskich terrorystów wzięła tam ponad ośmiuset zakładników. Trzy dni później, podczas akcji uwalniania przetrzymywanych, wskutek użycia gazu przez rosyjskie siły specjalne, zginęło 130 osób. Nieoficjalnie mówi się o 300 osobach.

Uzbrojona grupa około 40 Czeczenów zajęła budynek teatru, w którym odbywał się pokaz musicalu "Nord-Ost". Napastnicy domagali się przerwania wojny w Czeczenii i wycofania wojsk rosyjskich z republiki. Zagrozili wysadzeniem w powietrze teatru w razie próby ataku sił specjalnych.

Zakładnicy byli przetrzymywani przez prawie dwie i pół doby. 26 października nad ranem rozpoczęła się operacja ich uwolnienia przez rosyjskie jednostki antyterrorystyczne. Do obezwładnienia terrorystów uzbrojonych w środki wybuchowe użyto gazu, po czym większość z nich na miejscu zastrzelono. W rezultacie wszyscy terroryści zginęli. Na skutek użycia gazu, a także fatalnie zorganizowanej akcji ratunkowej śmierć poniosło wiele osób. Władze rosyjskie początkowo nie przyznawały, że większość zakładników zginęła od gazu.

W maju 2007 roku rosyjska prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego, w związku z nieustaleniem miejsca pobytu podejrzanych. Wcześniej oficjalnie poinformowano, że terrorystów było 39 i wszyscy zginęli w czasie akcji sił specjalnych lub zostali rozstrzelani po zajęciu teatru. Z informacji o zawieszeniu śledztwa, rosyjska prasa wnioskuje, że terrorystów było co najmniej 52 i niektórym z nich udało się uciec.

Zamach na moskiewski Teatr na Dubrowce był kolejnym z serii aktów terrorystycznych dokonanych przez czeczeńskich terrorystów. Najważniejsze z nich to atak oddziału Szamila Basajewa na Budionnowsk i opanowanie tamtejszego szpitala miejskiego w 1995 roku oraz akcja oddziału Sałmana Radujewa na miejscowość Kizlar w Dagestanie, rok później. Do ataków dochodziło także po zamachu na Dubrowce. We wrześniu 2004 roku ponad 330 osób, w większości dzieci, zginęło po zajęciu szkoły w Biesłanie w Północnej Osetii.