Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 20.11.2009

Katastrofa śmigłowca ratunkowego w Warszawie

Po południu w Warszawie rozbił się śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 2 osoby zostały ranne
Posłuchaj
  • Robert Galazkowski
  • Pawel Fratczak o wypadku smiglowca

Po południu w Warszawie rozbił się helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna uległa awarii podchodząc do lądowania na lotnisku Bemowo.

Dwie osoby zostały ranne, poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ustala przyczyny wypadku śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Maszyna już po wylądowaniu wpadła w drgania, które spowodowały oderwanie się jednej z łopat wirnika i odcięcie belki ogonowej.

Piloci, którzy byli w helikopterze odnieśli lekkie obrażenia, są w dobrym stanie. Jeden z nich po badaniach w szpitalu wrócił do pogotowia lotniczego i został przesłuchany przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Drugi pilot także został przebadany i obecnie znajduje się w szpitalu wojskowym na Szaserów. Nie ma jednak żadnych niepokojących objawów.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski zapewnił, że piloci byli doświadczeni, jeden z nich miał uprawnienia egzaminatora państwowego. Załoga śmigłowca wykonywała lot egzaminacyjny, który każdy pilot musi obowiązkowo raz w roku odbyć, aby utrzymać uprawnienia.

Gałązkowski nie wyklucza, że w chwili wypadku doszło do zjawiska rezonansu przyziemienia, czyli drgań mogących spowodować nawet rozpad śmigłowca na części. Śmigłowiec Agusta 109 Power, który od 4 lat służy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, wylatał 2,5 tysiąca godzin. W czerwcu przeszedł gruntowny przegląd techniczny. Stan maszyny- jak zapewnił dyrektor Gałązkowski- był dobry. To jedyny tego typu śmigłowiec latający w Polsce. Obsługuje go pięciu mechaników - trzech z nich posiada najwyższe kwalifikacje.

Zniszczony helikopter to duża strata dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Warszawa pozostaje bez helikoptera. W razie potrzeby będą używane maszyny z Łodzi, Kielc, Lublina lub Płocka. Dyrektor Gałązkowski ocenia, że najwcześniej na początku grudnia Warszawa będzie miała helikopter Pogotowia Ratunkowego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)