Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 03.12.2009

Hiszpańskie władze będą usuwać krzyże ze szkół

Hiszpanie zrobili pierwszy krok na drodze do usunięcia krzyży ze szkół. To reakcja na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie obecności krucyfiksów we włoskich klasach.

Hiszpanie zrobili pierwszy krok na drodze do usunięcia krzyży ze szkół. To reakcja na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie obecności krucyfiksów we włoskich klasach.

Hiszpańska komisja parlamentarna przegłosowała wniosek, który zmierza do zaakceptowania decyzji Trybunału.

Z tego typu postulatem wyszło niewielkie ugrupowanie lewicowe - Republikańska Lewica Katalonii. Wniosek zdecydowali się też poprzeć rządzący w kraju socjaliści. Sprzeciw wyrazili jedynie konserwatyści z Partii Ludowej. To jednak nie wystarczyło, gdyż wniosek przeszedł głosami 20 do 16.

Europejski Trybunał ze Strasburga w zeszłym miesiącu rozstrzygnął sprawę wniesioną przez pochodzącą z Finlandii Włoszkę. Soile Lautsi domagała się usunięcia krzyży z klas szkoły, do której chodziły jej dzieci, gdyż jej zdaniem godzi to w jej prawo do edukowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi.

Trybunał przyznał jej rację i orzekł, że wystawianie na pokaz chrześcijańskiego symbolu godzi w wolność religijną.

Werdykt wzbudził oburzenie w katolickich Włoszech. Aż 84 procent mieszkańców tego kraju popiera wywieszanie krzyży w szkołach. Decyzję Trybunału potępił też Watykan, a włoski rząd zapowiedział już odwołanie od wyroku.

Hiszpańskie władze od dłuższego czasu są w konflikcie z katolikami. Rząd Jose Luisa Zapatero angażuje się bowiem w walkę o prawa dla gejów i lesbijek oraz liberalizację aborcji. W ubiegłym roku sąd w Valladolid nakazał też publicznej szkole usunięcie symboli religijnych z klas po skardze jednego z rodziców.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Polsce, gdzie Sejm przyjął uchwałę krytykującą orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Posłowie zaapelowali do państw Rady Europy o podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy. Za uchwałą głosowało 357 posłów, przeciw 40, a 5 wstrzymało się od głosu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Marcin Nowak