Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 02.03.2010

Uwaga na silny wiatr. Możliwe podtopienia

W całym kraju wieje silny wiatr. Najmocniej wieje nad morzem i w górach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek trzy ostrzeżenia o wietrze osiągającym pierwszy stopień w trzystopniowej skali zagrożenia.

Silny wiatr i dodatnia temperatura powodują na Warmii i Mazurach zagrożenie podtopieniami, wzrasta też poziom wód. Strażacy uczestniczyli w kilkunastu akcjach zabezpieczających przed wodą. Poważniejsza sytuacja jest granicy powiatów kętrzyńskiego i bartoszyckiego. W okolicach Kętrzyna, stany ostrzegawcze przekroczyła rzeka Guber, na której utworzył się zator lodowy.

W powiecie działdowskim podtopionych zostało kilka gospodarstw. Kłopoty mieli wczoraj kierowcy na krajowej 7. W Załuskach na odcinku między Olsztynem a Nidzicą, woda roztopowa z pól przelewała się przez jezdnię. Ograniczono tam prędkość, a po kilku godzinach wszystko wróciło do normy.

Również w okolicach Iławy woda przelewała się przed drogę nr 16. Było to około północy. Po godzinnej akcji strażaków udało się przywrócić normalny ruch.

W związku z podwyższonym stanem wody w rzekach w ponad 10 podkarpackich gminach wprowadzono alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.

Alarm obowiązuje w gminie Gawłuszowice w powiecie mieleckim oraz w mieście i gminie Przeworsk. Pogotowia utrzymywane są w powiecie strzyżowskim, mieleckim, przeworskim, jarosławskim i stalowowolskim . Pogotowie obowiązuje również w Rzeszowie.

Mimo lokalnych podtopień, na razie nie ma zagrożenia dla ludzi - zapewniają służby dyżurne wojewody podkarpackiego.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadziły wszystkie nadwiślańskie gminy na Lubelszczyźnie. Zagrożenia powodzią czy większymi podtopieniami na razie jednak nie ma - uspokaja wójt gminy Wilków Grzegorz Teresiński.

Do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody nie wpłynęły do tej pory żadne niepokojące sygnały na temat zagrożenia powodziowego na Wiśle i innych rzekach przepływających przez Lubelszczyznę. Wszędzie odnotowano podwyższony stan wód, nie jest to jednak stan alarmowy.

Według raportu MSWiA zapowiadane na najbliższe dni ochłodzenie powinno spowolnić topnienie śniegu,a co za tym idzie także przybór wody w rzekach.

Co nas czeka w pogodzie...

Nad Skandynawią, krajami nadbałtyckimi i Półwyspem Bałkańskim dominują niże. Pozostałe obszary kontynentu znajdują się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Polska jest w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Zatoką Fińską. Z północnego zachodu napływa do nas chłodne polarno-morskie powietrze - informuje IMiGW.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie rosnąć.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, zwłaszcza na północny i w centrum kraju przelotne opady śniegu. Rano liczne rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza lokalnie na północy, około 3 stopni Celsjusza w centrum, do 6 stopni Celsjusza na południowym-zachodzie. Wiatr zachodni, na południu umiarkowany i słaby, na północy Polski umiarkowany miejscami dość silny i porywisty, w porywach do 50 km/h, a nad morzem do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr silny i porywisty, na szczytach Tatr porywy do 70 km/h, a wysoko w Karkonoszach do 100 km/h, stopniowo słabnący.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, zwłaszcza na północy i w centrum kraju przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -2 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza, lokalnie przy dłuższych rozpogodzeniach spadek temperatury do -8 stopnia Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Na Wybrzeżu i w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północno-zachodni.

W środę będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza lokalnie na północy, około 3 stopni Celsjusza w centrum, do 5 stopni Celsjusza na południu. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, możliwy również śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna 2 stopnia Celsjusza. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 50 km/h, zachodni. Podczas opadów śniegu powodujący zawieje śnieżne.

W nocy pochmurno z przejaśnieniami, okresami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -3 stopni Celsjusza . Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W środę w stolicy będzie zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Okresami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna 2 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół słaby, północno-zachodni.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP