Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 06.09.2017

Ranking wyższych uczelni. Najlepsza polska szkoła daleko w tyle

Uczelnie anglosaskie dominują w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni wyższych świata opublikowanym przez magazyn Times Higher Education Supplement. W rankingu ujęto też szereg polskich uczelni.
Posłuchaj
  • Globalny ranking uczelni wyższych uczelni THES. Korespondencja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Czytaj także

Drugi rok z rzędu zwyciężył Uniwersytet Oksfordzki.- Byliśmy w stanie sprowadzić najlepszych akademików z całego świata. Potem to już koło zamachowe, bo oni z kolei sprowadzają największe młode talenty. To umożliwia współpracę z innymi wielkimi uniwersytetami na całym świecie - stwierdziła w rozmowie z BBC wicekanclerz uczelni, Louise Richardson.

Drugą pozycję zajął Uniwersytet w Cambridge. Na trzecim miejscu sklasyfikowano razem Stanford i Kalifornijski Instytut Technologiczny. W pierwszej dziesiąte znalazło się siedem uczelni amerykańskich i trzy brytyjskie. To: MIT, Harvard, Princeton, Imperial College London i University of Chicago. Jedyna uczelnia spoza USA i Wielkiej Brytanii to Politechnika Federalna w Zurychu, która zajęła 10. miejsce, ex aequo z Uniwersytetem w Pennsylwanii.

Sklasyfikowano też polskie uczelnie. Najwyżej znalazł się Uniwersytet Warszawski. Pozycje niżej klasyfikowanych uczelni wyliczane są z mniejszą precyzją, stąd w rankingu znajdziemy informację, że UW zajmuje miejsce w szóstej setce (pozycje 501-600).

Pomiędzy miejscem 601 a 800 plasują się natomiast stołeczne: SGH i politechnika oraz krakowski Uniwersytet Jagieloński. W przedziale 801 - 1000 są: poznański UAM, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz uniwersytety wrocławski i śląski.

Times Higher Education Supplement to wydawany od 1971 magazyn poświęcony szkolnictwu wyższemu. Ranking bierze pod uwagę jakość uczenia, jakość badań i liczbę cytowań w prasie naukowej. W mniejszym stopniu - braną są pod uwagę kolejne dwa kryteria: stopień umiędzynarodowienia placówki, a także skala, na jaką wynikami badań uczelni interesują się przemysł i świat biznesu.

fc