Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 06.03.2010

Islandia głosuje, czy spłacić klientów banku

Koszt rekompensat dla klientów banku Icesave wynosiłby 3,9 mld euro, czyli dwie trzecie rocznego budżetu Islandii.

Na Islandii rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy mają zadecydować, czy ich rząd spłaci zadłużenie wobec 300 tysięcy brytyjskich i holenderskich klientów islandzkiego banku Icesave, upadłego w czasie kryzysu finansowego.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 9.00 czasu lokalnego (10.00 czasu polskiego). Pierwsze wyniki sondażowe są spodziewane tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 22.00 (23.00).

Zapowiada się na to, że Islandczycy zdecydowanie odrzucą wypłacenie odszkodowań zagranicznym klientom islandzkiego banku. W ostatnim sondażu przeciwnych wypłacie było 74 proc. ankietowanych.

Obywatelski sprzeciw

Rząd Islandii doszedł do porozumienia z Londynem i Hagą w sprawie wypłaty odszkodowań posiadaczom kont w Icesave. Jednak energiczny protest islandzkiego społeczeństwa sprawił, że prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson odmówił ratyfikowania ustawy w sprawie odszkodowań.

Grimsson postanowił nie ratyfikować ustawy wobec faktu, że 56 089 osób, tj. czwarta część islandzkiego elektoratu podpisała protest przeciwko ustawie. Jednocześnie zażądali oni referendum w tej sprawie.

Kredyty dla Islandii zablokowane

Wprowadzenie w życie porozumienia z Holandią i W. Brytanią ws. spłaty zadłużenia ma dla Islandii kluczowe znaczenie, ponieważ otworzyłoby jej drogę do uzyskania pomocy międzynarodowej i pomogłoby w zbliżeniu do Unii Europejskiej.

Bez wcielenia w życie porozumienia kredyty obiecane Islandii przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje północnej Europy pozostaną zablokowane. Islandia znalazłaby się wówczas w trudnej sytuacji budżetowej, być może nawet na skraju bankructwa.

Również negocjacje w sprawie przystąpienia do UE utknęłyby przypuszczalnie w martwym punkcie.

Koszt rekompensat dla klientów Icesave wynosiłby 3,9 mld euro, czyli dwie trzecie rocznego budżetu Islandii.

ag, PAP