Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 29.01.2010

Będzie wiał silny wiatr. Zima nie odpuszcza

Synoptycy ostrzegają, że w niektórych częściach kraju będzie wiał silny wiatr dochodzący w porywach do 55 kilometrów na godzinę, w rejonach podgórskich nawet do 70. Tworzące się zaspy mogą powodować utrudnienia komunikacyjne.

W województwie zachodniopomorskim i na Przedgórzu Sudeckim oraz w Sudetach będą występować obfite opady śniegu. Przewidywany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 centymetrów. W obu tych rejonach wprowadzono drugi stopień zagrożenia. Na Przedgórzu w nocy może padać marznący deszcz powodujący gołoledź. Meteorolodzy ostrzegają przed śliskimi drogami.

Zawieje i zamiecie śnieżne będą też występować w województwach: lubuskim, łódzkim, śląskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim. Wprowadzono tam pierwszy stopień w trzystopniowej skali zaghrożenia.

Śląsk znów bez prądu

Blisko tysiąc odbiorców z województwa śląskiego znów jest pozbawionych dostaw prądu. Kolejne awarie sieci energetycznej wywołane ostrą zimą pojawiły się na północy regionu. 600 domów nie ma prądu w powiecie myszkowskim, 250 w powiecie kłobuckim i 200 w zawierciańskim. W piątek po południu usunięto awarie, które pojawiły się w ostatnich dniach, jednak pod naporem śniegu i lodu łamią się kolejne słupy energetyczne i zrywają kolejne linie.

Powódź w lubelskiem

Bug zagraża kolejnym miejscowościom w województwie lubelskim. Woda wydobywająca się spod kry wdziera się do gospodarstw w Hannie i Kuzawce w powiecie włodawskim. Wójt gminy Hanna, Grażyna Kowalik ocenia sytację jako opanowaną. Do gospodarstw na razie można dojechać, od rolników odbierane jest mleko. Mimo to, gmina przygotowała pomieszczenia zastępcze dla zwierząt, na wypadek ewakuacji. Szukamy miejsc dla ludzi. Służby ratownicze i urząd gminy monitorują sytuację - podkreśla wójt gminy Hanna Grażyna Kowalik.

Poziom wody stale się podnosi. Jednak mieszkańcy Hanny i pobliskiej Kuzawki nie chcą się ewakuować.

W piątek w Sławatyczach odbyło się spotkanie robocze służb ratowniczych i samorządowców.

Sytuacja w Mościcach Dolnych stabilna

Służby ratownicze zawiesiły działania ewakuacyjne. Woda, która zalała tereny miejscowości i podtopiła gospodarstwa nie zagraża zdrowiu ani życiu mieszkańców Mościc Dolnych - mówi dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk.

W Mościcach Dolnych jak dotąd ewakuowano osiem osób oraz ponad dwieście sztuk zwierząt hodowlanych.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)