Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 23.03.2010

Szukasz pracy, zostajesz niewolnikiem. Jak się obronić?

Polacy wybierający się do pracy za granicę nie potrafią się do tego dobrze przygotować, aby uniknąć zagrożeń związanych ze zjawiskiem handlu ludźmi.


Takie są wnioski raportu przygotowanego przez instytut badawczy TNS OBOP na zlecenie Ambasady Brytyjskiej w Polsce.

Jak wykazał dokument - co piąty badany nie wie jak zapewnić sobie bezpieczeństwo przed wyjazdem za granicę. Agata Zadrożna z TNS OBOP podkreśla, że często pomijane są istotne kwestie.

Sześć procent respondentów TNS OBOP zadeklarowało, że odpowiedzieliby pozytywnie na ogłoszenie, w którym oferowano wysoką płacę bez żadnych wymagań co do kwalifikacji. Ponad połowa badanych była gotowa podjąć się pracy na czarno, bez wymaganych zezwoleń.

Stana Buchowska z Fundacji La Strada podkreśla, że są sposoby aby minimalizować zagrożenia.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Ric Todd zachęca Polaków, którzy planują wyjazd do pracy na Wyspy, aby w przypadku zagrożenia lub skrzywdzenia nie obawiali zwracać się do lokalnej policji lub organizacji pomocowych.

Eksperci obecni podczas prezentacji wyników badań TNS OBOP nie potrafią ocenić jaka jest skala zjawiska handlu ludźmi związanego z wyjazdami do pracy za granicę - bo takie przypadki rzadko są zgłaszane. Podkreślają jednak, że trzeba zdawać sobie sprawę z jego istnienia.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)