Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 26.03.2010

Nadal będzie można palić w miejscach publicznych

Zakaz palenia w dyskotekach, szkołach i placówkach oświaty oraz możliwość tworzenia palarni w jednoizbowych lokalach gastronomicznych - takie zmiany w ustawie antynikotynowej wprowadzili senatorowie.

Senator PO Władysław Sidorowicz mówi, że przyjęto kompromisowy wariant ustawy, który zmienia zapisy najbardziej uderzające w osoby niepalące.

Janina Fetlińska senator Prawa i Sprawiedliwości mówi, że w Senacie przyjęto zbyt mało przepisów ograniczających swobodę palaczom.
Senator Władysław Sidorowicz dodaje, że dwuizbowe lokale gastronomiczne będą mogły mieć wydzieloną jedną z sal dla palących.
Janina Fetlińska podkreśla z kolei, że katalog miejsc z zakazem palenia jest dość szeroki.
Senat wniósł poprawki do ustawy antynikotynowej. Nie ma wśród nich restrykcyjnych przepisów ograniczających palenie, których wprowadzenia chciała senacka komisja zdrowia.
Komisja rekomendowała całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Opowiadała się zatem przeciwko propozycjom przyjętym przez Sejm.

Senat zatwierdził poprawkę, która zabrania umieszczania na opakowaniach papierosów napisów mówiących, że dany produkt jest mniej szkodliwy niż inne, chyba że jego wytwórca uzyska potwierdzenie, że jest tak w rzeczywistości. Kolejna poprawka uznaje coraz popularniejsze inhalatory za wyroby tytoniowe, które podlegają takim samym restrykcjom jak te "tradycyjne".

Senatorowie zdecydowali się wyłączyć sklepy wolnocłowe ze sprzedaży tytoniu w systemie samoobsługowym oraz zobowiązali właścicieli lokali do umieszczenia informacji o tym, gdzie można i należy zgłaszać złamanie zakazu palenia.

Senatorowie nie zgodzili się między innymi na wprowadzenie zakazu palenia dla kierowców prowadzących pojazdy oraz na sztywne ustalenie kwoty grzywny za złamanie zakazów palenia na poziomach tysiąca oraz pięciuset złotych.

Na początku marca Sejm przyjął poprawkę zakładającą, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będą mogli decydować, czy ich lokale będą w całości przeznaczone dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby natomiast wydzielić sale dla palących.

Komisja senacka opowiadała się za wykreśleniem tych zapisów. Podczas posiedzenia zostały jednak zgłoszone wnioski mniejszości o wprowadzenie poprawek do ustawy, które zachowują niektóre przepisy uchwalone przez posłów.


kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)