Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
migrator migrator 05.10.2009

Szef CBA usłyszy zarzuty

Szef CBA Mariusz Kamiński jutro usłyszy zarzuty - zapowiedział w Jeleniej Górze prokurator krajowy Edward Zalewski.
Mariusz KamińskiMariusz Kamińskifot. East News


Szczegóły jednak obecnie nie zostaną ujawnione. Postanowienie o postawieniu zarzutów zawiera bowiem klauzulę ściśle tajne - podkreślił prokurator.

Edward Zalewski zaznaczył, że prokuratura przedstawi mediom na czym polega zarzut, jednak wcześniej musi on zostać przedstawiony Mariuszowi Kamińskiemu.
Zarzuty mają dotyczyć operacji specjalnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącej tak zwanej afery gruntowej w Ministerstwie Rolnictwa.

Sprawa, do której doszło w 2007 roku, zakończyła się przeciekiem, rozpadem rządu i wcześniejszymi wyborami.

Treść zarzutów objęta jest tajemnicą, wiadomo tylko, że są to zarzuty urzędnicze, dotyczące nadużycia władzy. W czwartek premier Donald Tusk mówił, iż jego zaufanie do Kamińskiego jest mniejsze niż kiedykolwiek, ale - jak zadeklarował - nie będzie "szukał pretekstu" do tego, aby Kamiński przestał kierować Biurem. "Jeśli zarzuty będą poważne, wtedy podejmę decyzję" - dodał Tusk. W sobotę CBA zapewniło, że Kamiński nie planuje podać się do dymisji.

Jak wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z PAP szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych Stanisław Rakoczy (PSL), w przypadku ewentualnej decyzji premiera o odwołaniu szefa CBA Mariusza Kamińskiego, wniosek szefa rządu w tej sprawie musi przejść analogiczną drogę jak podczas powoływania szefów służb. Opinie w tej sprawie wyrazić powinni prezydent, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz speckomisja, nie są one jednak wiążące dla premiera.

Według ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, "szefa CBA powołuje na czteroletnią kadencję i odwołuje Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw służb specjalnych". Szef Biura może zostać odwołany, gdy nie spełnia jednego z warunków określonych w ustawie. Według przepisów m.in. musi to być osoba wykazująca "nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną", nieskazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i spełniająca wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

IAR/PAP