Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Przemysław Goławski 26.10.2017

Głos papieża w kosmosie. Franciszek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Papież Franciszek rozmawiał z astronautami pracującymi na międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS). 6 lat temu jako pierwszy papież zrobił to Benedykt XVI.

Papież połączył się ze stacją kosmiczną o godzinie 15. Na pokładzie bazy orbitującej wokół Ziemi znajduje się trzech Amerykanów, dwóch Rosjan i Włoch, inż. Paolo Nespoli. Włoski astronauta był na pokładzie ISS także 6 lat temu, 4 maja 2011 roku, gdy z międzynarodową stacją kosmiczną łączył się poprzednik Franciszka, Benedykt XVI.

W czasie trwającego ponad 20 minut połączenia wideo Franciszek zadawał pytania astronautom, między innymi o miejsce ludzkości we wszechświecie, czy zmiany perspektywy, które przynosi życie na ISS. Papież nawiązął połączenie ze stacją w obecności Prezydenta Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASA) Roberto Battistona oraz dyrektora Programów Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Josefa Aschbachera.



Włoski astronauta odpowiadając na pytanie o to, jak z tamtej perspektywy widzi miejsce człowieka we wszechświecie, stwierdził: "Im więcej się dowiadujemy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiemy niewiele".

- Chciałbym, aby takie osoby, jak Wasza Świątobliwość, a także teologowie i filozofowie, mogły przybyć tu, w kosmos. W przyszłości będzie można przybyć tu, by badać, co to znaczy być człowiekiem w kosmosie - mówił Nespoli.

W trakcie rozmowy papież przywołał słowa z “Boskiej komedii” Dantego: "Miłość, która porusza Słońce i inne gwiazdy", a następnie zapytał: "Co znaczy dla was, inżynierów i astronautów to, że miłość nazywa się siłą wprawiającą kosmos w ruch?". W odpowiedzi rosyjski astronauta mówił Franciszkowi, że w czasie misji czyta "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery.

Franciszek wyznał, że bardzo podoba mu się ta odpowiedź, i dodał: - To prawda, że bez miłości nie można oddać życia za kogoś innego. Widzę, że zrozumiał Pan to poetyckie przesłanie, jakie daje Saint-Exupery. Wy Rosjanie macie je we krwi, w waszej tak humanistycznej, tak religijnej tradycji.

W czasie rozmowy papież wyraził przekonanie, że astronauci ze swej perspektywy mogą przekonać się, jak krucha jest Ziemia. Franciszek zapewnił astronautów, że będzie się za nich modlił. - A wy módlcie się za mnie - poprosił.

Pierwsza stała załoga zamieszkała na ISS w roku 2000. Stacja umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi.

pr,rv,pap