Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 19.11.2009

Kary śmierci nadal nie będą orzekać i wykonywać

Sąd Konstytucyjny Rosji przedłużył moratorium na wykonywanie kary śmierci.

Sąd Konstytucyjny Rosji przedłużył moratorium na wykonywanie kary śmierci. Będzie obowiązywać do czasu aż Rosja ratyfikuje protokół numer 6 o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności Rady Europy, zakazujący stosowania kary śmierci.

Sąd Konstytucyjny motywował decyzję o przedłużeniu moratorium na wykonywanie kary śmierci tendencjami w świecie i rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Decyzja Sądu Konstytucyjnego jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Sąd Konstytucyjny Rosji 10 lat temu wprowadził pierwsze moratorium na stosowanie kary śmierci. Miało obowiązywać do czasu aż we wszystkich regionach Rosji zostanie wprowadzona w sądach instytucja Ławy Przysięgłych. Jako ostatnia wprowadzi od nowego roku Ławę Przysięgłych Czeczenia i formalnie kara śmierci znów mogłaby być stosowana.

Jednak decyzja Sądu Konstytucyjnego zapobiegnie temu. Moskwa wzięła na siebie obowiązek zrezygnowania ze stosowania kary śmierci w 1996 roku wraz z przystąpienie do Rady Europy.
Wcześniej wyraźne sygnały za zniesieniem kary śmierci wysłała administracja prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Rosjanie za karą śmierci

Według Centrum Jurija Lewady, niezależnego ośrodka badania opinii publicznej, większość Rosjan - 53 proc. - nie tylko popiera karę śmierci, ale wręcz chce szerszego jej stosowania. Zniesienia kary śmierci pragnie niespełna 33 proc. obywateli Rosji.

Za utrzymaniem kary śmierci opowiada się wielu deputowanych do Dumy, w tym z kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Niektóre parlamenty lokalne żądają wprowadzenia kary śmierci za przestępstwa przeciwko dzieciom.

Władze Rosji zapewniają, że nie mają planów przywrócenia kary śmierci. Taka decyzja groziłaby Rosji wykluczeniem z Rady Europy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP