Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 03.12.2009

Niepełnosprawni głosują. Projekt ułatwnień wyborczych

Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego, powołanie instytucji asystenta wyborczego oraz wprowadzenie nakładki w alfabecie Braille`a na karty do głosowania.

Do marszałka Sejmu trafi projekt ustawy o ułatwieniach wyborczych dla niepełnosprawnych. Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego, powołanie instytucji asystenta wyborczego oraz wprowadzenie nakładki w alfabecie Braille`a na karty do głosowania.

Poseł Sławomir Piechota z parlamentarnego zespołu do spraw osób niepełnosprawnych podkreśla, że takie rozwiązania są europejskim standardem. Ustawa powinna wejść w życie jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i samorządowymi - podkreśla poseł.

Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, dodaje, że wyborcze ułatwienia są wypełnieniem podstawowych praw obywatelskich niepełnosprawnych. A ta grupa jest do tej pory często wykluczona z czynnego prawa wyborczego.

Ułatwienia miałyby obowiązywać we wszystkich ordynacjach wyborczych: prezydenckiej, parlamentarnej, samorządowej oraz do Parlamentu Europejskiego.

Proponowany w ustawie asystent wyborczy, udzielałby niepełnosprawnemu wyborcy pomocy w głosowaniu. Chodzi o pobranie w imieniu wyborcy karty do głosowania, zaznaczenie kandydata na karcie do głosowania oraz wrzucenie w imieniu osoby niepełnosprawnej karty do urny wyborczej.

Głosowanie przy użyciu nakładek w alfabecie Braille`a odbywałoby się jedynie w jednej obwodowej komisji wyborczej wskazanej przez okręgową komisję wyborczą.

Według projektu ustawy niepełnosprawny, który będzie chciał głosować korespondencyjnie otrzyma pocztą z obwodowej komisji wyborczej przesyłkę z materiałami wyborczymi, które prześle spowrotem najpóźniej na 5 dni do wyborów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)