Logo Polskiego Radia
PAP
Daniel Czyżewski 13.11.2017

"Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny". Koncert w hołdzie weteranom

Utwory Chopina oraz wiersze m.in. Anny Świrszczyńskiej zabrzmiały w poniedziałek w Filharmonii Narodowej podczas poświęconego weteranom walk o niepodległość koncertu "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny". - Niepodległość to także trud, ofiara i śmierć - mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

W koncercie, oprócz wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z żoną, wicemarszałek Senatu Maria Koc, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

W "hołdzie tym, których już nie ma pomiędzy nami"

Koncert rozpoczął się minutą ciszy, w "hołdzie tym, których już nie ma pomiędzy nami".

- Bardzo się cieszę, zarówno osobiście jako Polak, obywatel, ale również jako sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pełnomocnik Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, że mogę być tutaj z państwem na tym wspaniałym, patriotycznym koncercie, który odbywa się już cyklicznie po raz trzeci. Cieszę się, że możemy dziś wspólnie świętować suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny - powiedział Sellin.

Wiceminister kultury rozważając, co znaczy dla Polaków niepodległość, zauważył, że "kiedyś w polszczyźnie słowo to było używane w szerszym znaczeniu, zwłaszcza w I Rzeczpospolitej (...) oznaczało po prostu swobodę, samodzielność i niezależność".
- Z czasem jednak rzeczownik niepodległość nabrał obecnego znaczenia i był odnoszony już tylko do ojczyzny, do kraju, do państwa - dodał.

Sellin przytoczył słowa, znajdujące się na tablicy przy wejściu na Cmentarz w Palmirach: "łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć". - Są to słowa znalezione, zachowane w celi na alei Szucha (podczas II wojny światowej mieściła się tam główna siedziba Gestapo i więzienie - przyp. red.) - podkreślił Sellin.

"Państwa pokolenie miało w sobie odwagę i ducha i za tę odwagę i za tego ducha, za przekazane nam wartości patriotyczne, za codzienne wskazówki kierowane również do ludzi młodych, którzy są na sali, bardzo wam dziękuję" - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

Po powstaniu kościuszkowskim naczelnik Tadeusz Kościuszko, wręczył szczególnie zasłużonym w walce o niepodległość złotą obrączkę, na której wygrawerowane były słowa: "Polska - obrońcy swemu". Był to widomy znak wdzięczności Rzeczpospolitej wolnej i dumnej dla tych, którzy nie wahali się poświęcić swojego zdrowia i życia, aby Rzeczpospolita była ponownie wolna - przypomniał szef Urzędu ds. Kombatantów. - Ten koncert to ta obrączka z napisem "Polska - obrońcy swemu". Chwała bohaterom - zaznaczył. 

"Bóg, honor, Ojczyzna - te wartości, jako nasz testament pragnę przekazać młodemu pokoleniu"

Podczas koncertu Kasprzyk "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny" uhonorował medalami "Pro Patria" prezes Fundacji Cultura Memoriae Hannę Nowakowską oraz wiceprezesów Fundacji Cultura Memoriae: Elżbietę Sęczykowską i ks. dr Roberta Ogrodnika.

- Bóg, honor, Ojczyzna - te wartości, jako nasz testament pragnę przekazać młodemu pokoleniu od nas, którzy musieliśmy walczyć z dwoma wrogami - podkreślił prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Stanisław Krakowski.

W trakcie koncertu, wybrzmiało pięć utworów Fryderyka Chopina m.in. Barkarola Fis-dur, Etiuda cis-moll oraz Polones fantazja As-dur. Partie solowe wykonał pianista Łukasz Krupiński. Następnie widownia usłyszała dwa utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej z udziałem artysty.

Podczas koncertu Mirosław Konarowski recytował wiersze Anny Świrszczyńskiej, Grażyny Chrostowskiej, Haliny Golczowej, Jerzego Przeździeckiego i Ryszarda Kiersnowskiego.

Na koncert zostali zaproszeni weterani z kilkudziesięciu organizacji m.in. ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Związku Powstańców Warszawskich, Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Na wydarzenie zaproszono również bratanicę gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot" prof. Krystynę Rowecką-Trzebicką oraz rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Honorowy patronat prezydenta

Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa, w tym m.in. siostry zakonne ze zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Sług Jezusa, a także siostry Felicjanki. 

W koncercie wzięła udział młodzież szkolna, harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne m.in. Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław", a także osoby uczestniczące w edukacyjnym projekcie Instytutu Pamięci Narodowej "O tym nie można zapomnieć". Wśród nich są uczniowie ze szkół z Warszawy i okolic: 62. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Andersa, Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego, Gimnazjum nr 134 przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4, Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego, LO im. W. Milewicza, 46. LO im. Stefana Czarnieckiego, Zespołu Szkół nr 4 w Legionowie, Zespołu Szkół w Wieliszewie, Liceum Ogólnokształcące w Komornicy.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Fundację Cultura Memoriae, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Filharmonię Narodową w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa.

Koncert honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

dcz