Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 04.02.2010

Nowe fakty w sprawie egzekucji Nicolae Ceausescu

Były prezydent Rumunii Ion Iliescu prosił Związek Radziecki o interwencję wojskową w trakcie rewolucji w 1989 roku. Dokumenty potwierdzające ten fakt odnalazł polski historyk Adam Burakowski z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademi Nauk.

Iliescu, jako przedstawiciel opozycji przeciw Ceausescu, stanął na czele Frontu Ocalenia Narodowego i objął w grudniu 1989 tymczasowo stanowisko prezydenta Rumunii. Przez wielu jest kojarzony, mimo komunistycznej przeszłości, z obaleniem w Rumunii komunizmu.

Notatka z polskiej ambasady w Bukareszcie znajduje się w archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. W Rumunii opublikował ją najważniejszy tygodnik opinii, „22".

Zawiera ona informację o tym, że 23 grudnia 1989 roku, w dzień po ucieczce pary Ceausescu, Ion Iliescu, który starał się przejąć kontrolę nad krajem, poprosił radziecką ambasadę o pomoc wojskową. Pomocy takiej nie otrzymał, zaś porządek w opanowanym rewolucją kraju postanowił zaprowadzić własnymi siłami.

Oznaczało między innymi egzekucję Nicolae i Eleny Ceausescu. Apel o „bratnią pomoc" był faktem na tyle kompromitującym, że Iliescu, który został później prezydentem, nigdy się do niego nie przyznał.

Ion Iliescu nie piastuje już żadnej funkcji państowej, ma jadnak ciągle wpływ na życie polityczne kraju. Jako honorowy prezes Partii Socjaldemokratycznej praktycznie decyduje o obsadzie stanowisk w kierownictwie tego ugrupowania.

Posłuchaj korespondencji Tomasza Kluza z Bukaresztu:

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR). Tomasz Kluz