Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 15.02.2010

31. rocznica wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie

W wyniku eksplozji gmachu, w którym mieścił się bank PKO zginęło 49 osób a 135 zostało rannych. Wybuch nastąpił 15 lutego 1979 roku o godzinie 12.37.


Tragedia wzbudziła ogromne emocje. PRL-owskie władze cenzurowały bowiem informacje i komentarze na temat przyczyn wybuchu oraz liczby ofiar. Komitet Centralny PZPR wydawał dyspozycje, którym redakcjom wolno było publikować materiały dotyczące katastrofy. Spekulowano na temat możliwości podłożenia bomby w budynku banku.

Według ustaleń do jakich doprowadziło dwumiesięczne śledztwo prowadzone przez prokuraturę, jedyną przyczyną tragedii był wybuch gazu. W samej Rotundzie nie było instalacji gazowej, jednak gaz nagromadził się w sąsiednim budynku i wskutek wadliwej instalacji dostał się do kanału telekomunikacyjnego, a nim do podziemi Rotundy.gdzie doszło do eksplozji.

Gmach Rotundy został zniszczony w 70 procentach. Nieuszkodzona pozostała jedynie jego stalowa konstrukcja nośna. Bezpośrednio po katastrofie rozpoczęto odbudowę gmachu, w którym do dziś znajduje się jeden z oddziałów PKO BP. Pamięć ofiar wybuchu upamiętnia tablica z północnej strony budynku.

Gmach uniósł się niczym "bańka mydlana"

Do eksplozji doszło na dwadzieścia parę minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W momencie wybuchu cały gmach uniósł się nagle, niczym - jak relacjonowali świadkowie zdarzenia - "bańka mydlana", po czym "pękł" - z przeszklonych ścian, na ulice runęły tafle szkła, wewnątrz zaś do podziemi archiwum zapadły się wszystkie kondygnacje budynku.

Uszkodzone zostały także sąsiednie wieżowce centrum.
Po kilkunastu latach, w czasie kręcenia dokumentalnej serii "Czarny Serial", autorzy dotarli do robotnika, który był prawdopodobnym sprawcą tragedii, w czasie prac konserwacyjnych zbyt silnie dokręcił śrubę kryzy mocującej zawór gazu w sąsiadującym z Rotundą budynku. Następnie doszło do pęknięcia kopuły zaworu i powstania 77-centymetrowej szczeliny. Pokrywa śniegu uniemożliwiła wydostanie się gazu na powierzchnię a niska temperatura spowodowała skroplenie się substancji zapachowej, ostrzegającej o ulatniającym się gazie. Gaz, przedostał się do przewodów instalacji telekomunikacyjnej a stamtąd do podziemi Rotundy.

Pod koniec stycznia został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowego budynku warszawskiej Rotundy. Nowy obiekt ma powstać przed Euro 2012. W budynku znajdzie się oddział banku, restauracja, kawiarnia oraz prawdopodobnie punkt informacyjny na Euro 2012.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)