Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 12.01.2010

Na Manhattanie o polskiej tradycji tańca współczesnego

Impreza odbywa się w ramach festiwalu "Rewolucja artystyczna w Europie środkowowschodniej" upamiętniającego 20. rocznicę obalenia komunizmu.

Impreza odbywa się w ramach festiwalu "Rewolucja artystyczna w Europie środkowowschodniej" upamiętniającego 20. rocznicę obalenia komunizmu.

W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś cykl dyskusji panelowych na temat polskiego tańca współczesnego. Trzy dyskusje panelowe pod wspólnym tytułem "Polski taniec w latach 80-tych. Cisza czy rewolucja?" odbędą się szkole tańca "Dance New Amsterdam" na Manhattanie. Współorganizatorem cyklu jest Instytut Kultury polskiej w Nowym Jorku.

W panelach wezmą udział nauczyciele, historycy i krytycy tańca nie tylko z Polski i Stanów Zjednoczonych ale również z Rumunii, Czech, Chorwacji, Słowenii, Niemiec, RPA Kuby i Bliskiego Wschodu. Dyskusje będą na żywo transmitowane w internecie.

Imprezie w szkole "Dance New Amsterdam" towarzyszy multimedialna wystawa przedstawiająca historię tańca współczesnego w Polsce.

W okresie międzywojennym Warszawa była jednym z ważniejszych centrów tańca współczesnego. Po II wojnie światowej ta dziedzina sztuki stała się niemal całkowicie nieobecna w polskim życiu kulturalnym - przede wszystkim z powodu niechęci władz komunistycznych oraz braku twórców, którzy w dużym stopniu wywodzili się ze środowisk żydowskich. Upadek komunizmu umożliwił odrodzenie się w Polsce na tańca współczesnego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)