Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 12.01.2010

Dziesięć osób zatruło się czadem na Mazowszu

Od początku roku aż 10 osób zatruło się czadem. Bezwonny i bezbarwny tlenek węgla w ciągu ostatnich trzech miesięcy zabił 19 osób, ponad 60 miało objawy zatrucia.
Posłuchaj
  • mówi Gustaw Mikołajczyk
  • mówi inspektor Jaromir Grabowski
  • mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski

Od początku roku na Mazowszu aż 10 osób zatruło się czadem. Bezwonny i bezbarwny tlenek węgla w ciągu ostatnich trzech miesięcy zabił 19 osób, ponad 60 miało objawy zatrucia.

O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypomina wojewoda mazowiecki i apeluje o sprawdzanie instalacji wentylacyjnej i dymowej. Jacek Kozłowski zwrócił się do inspektorów nadzoru budowlanego i do straży pożarnej o przestrzeganie wymogów dotyczących czyszczenia przewodów kominowych.

Niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla często zwiększają sami mieszkańcy, którzy przerabiają instalacje wentylacyjne - podkreśla Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski.

Tlenek węgla w powstaje wtedy, gdy nieprawidłowo działa urządzenie grzewcze lub gdy jest wadliwa wentylacja. Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk uważa, że dla zwiększenia bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w czujnik czadu.

Źródłem tlenku węgla może być piecyk kąpielowy czy grzewczy piec centralnego ogrzewania, ale też każde zwykły kominek.


Każdego roku w wyniku zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób - najwięcej w okresie zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze są wadliwe lub źle użytkowane. Zatrucie objawia się bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężałością oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Gdy dawka czadu jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić usnąć. Taką osobę należy nadzorować do czasu przyjazdu lekarza. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychać, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeśli przestanie oddychać - należy rozpocząć reanimację.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP