Logo Polskiego Radia
migracja
migrator migrator 11.01.2010

Stare polskie filmy będą zrekonstruowane cyfrowo

W poniedziałek o godzinie 20:00 w kinach w 15 polskich miastach odbędą się projekcje zrekonstruowanego cyfrowo "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. W ten sam sposób będą odnawiane kolejne filmy najwybitniejszych polskich reżyserów.

W poniedziałek o godzinie 20:00 w kinach w 15 polskich miastach odbędą się projekcje zrekonstruowanego cyfrowo "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. W ten sam sposób będą odnawiane kolejne filmy najwybitniejszych polskich reżyserów.

To założenia projektu pod nazwą "Kino RP". Grzegorz Molewski koordynator projektu tłumaczy, że cyfryzacja to konieczność, bo inaczej filmy nie nadają się do wyświetlania z cyfrowych projektorów. Poprzez wycofanie ścieżki dźwiękowej z taśmy celuloidowej i zastosowanie oryginalnych nagrań z taśm magnetycznych będzie można też lepiej "słyszeć" filmy.

W lutym odbędą sie pokazy zrekonstruowanego dzieła Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą" a w kolejce czekają "Pamietnik znaleziony w Saragossie" tego samego rezysera, "Matka Joanna od Aniołów" Kawalerowicza, filmy Juliusza Machulskiego Seksmisja i "Vabank" a w dalszych planach "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, "Eroica" Andrzeja Munka i wiele innych filmów.

Rekonstrukcja 35 polskich dzieł to koszt w sumie około 7 milionów złotych. Wszystko zależy od tego czy Ministerstwo Kultury i Polski Instytut Sztuki filmowej znajdą pieniądze. W przyszłości będzie możliwość zamówienia pokazu na życzenie, gdyż zrekonstruowane kopie zostaną w kinach.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Joanna Sławińska