Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 07.05.2010

„10 wspaniałych”. Oni powalczą o Pałac

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła zbieranie podpisów poparcia dla kandydatów na prezydenta. W PKW listy złożyło dziesięć komitetów. Siedem zrobiło to w czwartek, trzy wcześniej.

Komisja zarejestrowała już trzech kandydatów, którzy podpisy złożyli na kilka dni przed zakończeniem procedury. Siedmiu kolejnych kandydatów zostanie zarejestrowanych po weryfikacji ich poparcia.

Zgodnie z decyzją PKW oficjalnymi kandydatami zostali już Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej, Grzegorz Napieralski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Waldemar Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Bogusław Ziętek, Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Andrzej Olechowski, Andrzej Lepper, Janusz Korwin-Mikke i Kornel Morawiecki na rejestrację muszą jeszcze poczekać.

Jak poinformował przewodniczący PKW - Stefan Jaworski wszystkie zgłoszenia z podpisami zostaną poddane badaniu i weryfikacji. PKW zwróci się jednocześnie do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem o karalność kandydatów. PKW wyśle też oświadczenia lustracyjne do właściwych sądów okręgowych. Końcowe decyzje w sprawie 7 kandydatów komisja podejmie najpóźniej do wtorku.

Rekordowe poparcie

Najwięcej, bo ponad 1 milion 650 tysięcy podpisów, zebrał sztab wyborczy kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS wystąpił po raz pierwszy publicznie od czasu katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim, którzy się podpisali i zbierali podpisy. Szefowa sztabu Joanna Kluzik-Rostkowska wyraziła nadzieję, że Jarosław Kaczyński wygra wybory, a zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego jest "na wyciągnięcie ręki".

Komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego dostarczył do Państwowej Komisji Wyborczej ponad 760 tysięcy podpisów. Szef sztabu Sławomir Nowak był zadowolony z tego wyniku. Jak powiedział - ten wynik jest dla Platformy całkowicie satysfakcjonujący. Podziękował wszystkim, którzy złożyli swój podpis na listach kandydata PO.

Premier Donald Tusk zapewnił, że będzie wspierał Bronisława Komorowskiego w walce o prezydenturę. Szef rządu powiedział, że pozostaje do dyspozycji kandydata w każdej wolnej chwili.

Komitet wyborczy Andrzeja Olechowskiego złożył Państwowej Komisji Wyborczej 233 tysiące podpisów poparcia. Szef sztabu wyborczego kandydata, Robert Smoleń, mówi, że komitet zakładał, że uda się zebrać niewiele ponad 100 tysięcy podpisów, jednak dzięki zaangażowaniu Olechowskiego wynik jest znacznie lepszy.

Komitet wyborczy Bogusława Ziętka, kandydata Polskiej Partii Pracy na prezydenta złożył w Państwowej Komisji Wyborczej 170 tysięcy podpisów. Bogusław Ziętek zamierza walczyć o bezpłatną edukację, służbę zdrowia, o godziwy system zabezpieczenia emerytalnego. Chce też zabiegać o status ludzi młodych jako pracowników.

Przedstawiciele Komitetu Wyborczego Andrzeja Leppera złożyli w Państwowej Komisji Wyborczej 112 tysięcy podpisów osób popierających szefa Samoobrony jako kandydata na prezydenta. Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Bogdan Socha zapowiedział, że kampania Andrzeja Leppera będzie przede wszystkim merytoryczna. Program wyborczy kandydat zaprezentuje na spotkaniach z ludźmi - wyjaśnił Bogdan Socha.

137 tysięcy podpisów zebrał komitet Janusza Korwin-Mikke. Sam kandydat zapowiedział, że będzie podróżował po kraju ze swoją kampanią wyborczą. Swoje szanse na wygraną ocenił jednak nisko.

Jako ostatni podpisy na swego kandydata złożył w PKW komitet Kornela Morawieckiego. Jak poinformował sam kandydat udało się ich zebrać 110 tysięcy. W kampanii prezydenckiej Kornel Morawiecki postawi na promocję podstawowych wartości - prawdę, jedność i sprawiedliwość.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)