Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 13.05.2010

Nagroda dla Tuska. Merkel: jest budowniczym zaufania

Premier Donald Tusk odebrał nagrodę Karola Wielkiego za wkład w jednoczenie Europy. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane w Niemczech otrzymują politycy i instytucje, którzy szczególnie zasłużyli się dla jedności europejskiej.

Premier Donald Tusk odbierając w Akwizgranie nagrodę Karola Wielkiego, powiedział, że dedykuje ją swojemu pokoleniu, pokoleniu Solidarności, a w szczególny sposób wszystkim ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Mówił, że odczuwa dumę, kiedy patrzy na listę wcześniejszych laureatów. Jak dodał, ta duma wynika z faktu, że stąd, z Akwizgranu, jednej z symbolicznych stolic kontynentu, "po raz kolejny dostrzegliście, że doświadczenie, które było naszym polskim udziałem, przybliża Europę Europejczykom". Premier podkreślił, że urodził się w Gdańsku, mieście, którego historia, zwłaszcza ostatniego stulecia, stanowi - według niego - lekcję dziejów powszechnych.

"Europa to nadzieja"

Tusk ocenił, że epopeja Solidarności jest nie tylko fragmentem jego biografii, ale składa się na zbiorową biografię pokolenia, które współtworzyło ten wielki ruch społeczny. "Dzisiaj wiemy także, że był to pierwszy krok na polskiej drodze do Europy i naszej obecności w UE" - podkreślił.

Przypomniał też, że Sierpień 1980 roku zaczął się w Gdańsku, w stoczni im. Lenina.

"Europa to wiara, to nadzieja, najwięcej Europy można znaleźć w pojedynczym człowieku" - podkreślił Tusk. Zapewnił, że Polacy wierzą w Europę i jej przyszłość. Jak dodał, Europa potrzebuje przywódców, którzy w nią wierzą. "Czas Europy dopiero nadchodzi" - podkreślił.

"Jest jednym z zaangażowanych Europejczyków"

Premier Polski Donald Tusk jest jednym z tych zaangażowanych Europejczyków, bez których "integracja europejska byłaby jeszcze dziś tylko ideą, nadzieją na trwały pokój i porozumienie" - powiedziała kanclerz Angela Merkel w laudacji na cześć premiera polskiego rządu.

"Z nimi jednak ta nadzieja mogła się spełnić. Z nimi i dzięki nim Europa dziś jest zjednoczona" - podkreśliła Merkel.

Przypominała,że występował on na rzecz Traktatu Lizbońskiego, podpisał go i optował za jego ratyfikacją.

"Europa potrzebuje nadal - bardziej niż czegokolwiek innego - przekonanych i przekonujących Europejczyków, którzy wypełniają nasz wspólny dom życiem, rozbudowują go i utrzymują. Donald Tusk jest jednym z nich" - dodała.





Wolność przyszła z Polski


Wolność i jedność Europy zaczęła się u bramy Stoczni Gdańskiej i dotarła do Bramy Brandenburskiej - powiedziała kanclerz Niemiec. "To polski naród zdecydowanie przygotował drogę do wolności dla całej Europy - podkreśliła. - Donald Tusk od początku brał w tym udział".

"Tak jak Donald Tusk przez całe życie ufał w siłę wolności, tak my wszyscy w Europie musimy być świadomi: wolność nie jest nigdy oczywistością". Według Merkel walka o wolność zawsze była "przewodnim motywem polskiej historii".

Niemiecka kanclerz podkreślała też zaangażowanie polskiego premiera, tegorocznego laureata Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego, na rzecz różnorodności w Europie oraz tolerancji. "Europa żywi się swą różnorodnością: narodów, regionów, języków i mentalności" - mówiła. Przypomniała również o więzach Tuska z jego rodzinnym Gdańskiem, symbolem regionalnej różnorodności, która - jak pokazuje historia miasta - "może prowadzić do napięć i konfliktów, ale też może być wielkim skarbem, który wzbogaca i zachwycać".

Relacje polsko-niemieckie

Dobre stosunki polsko-niemieckie kanclerz uznała za kluczowe dla współpracy w Europie. "Niemcy i Polska są sąsiadami, którzy potrzebują siebie nawzajem. Kooperacja zamiast konfrontacji - to dewiza Donalda Tuska"- mówiła podczas uroczystości w Akwizgranie Angela Merkel. "Twoje konsekwentne zaangażowanie dla Europy jest dowodem twojej odwagi i optymizmu" - mówiła kanclerz, zwracając się do Donalda Tuska. Mówiła także, że polski premier jest "budowniczym zaufania".





Wspominając katastrofę pod Smoleńskiem Angela Merkel powiedziała, że Niemcy wspólnie z Polską pogrążyły się w żałobie. Niemiecka kanclerz obiecała też wszelką możliwą pomoc Polsce podczas naszej prezydencji w Unii Europejskiej.

Donald Tusk jest pierwszym laureatem, któremu nagrodę wręcza urzędujący kanclerz Niemiec.

Merkel o euro

Merkel wspomniała też o kryzysie europejskiej waluty. Według niej obecny kryzys euro to "nie jakiś tam kryzys". "To największa próba, jakiej musiała sprostać Europa od 1990 r, jeśli nie nawet w ciągu 53 lat od podpisania Traktatów Rzymskich. Ta próba jest egzystencjalna, musimy ją przejść pomyślnie. Jeśli to się nie uda, skutki dla Europy i dalej są nie do przewidzenia. Jeśli się zaś uda, Europa będzie silniejsza niż wcześniej" - powiedziała niemiecka kanclerz.
"Euro jest naszą walutą i czymś więcej niż tylko walutą. To najbardziej dalekosiężny krok na drodze do europejskiej integracji. Euro symbolizuje ideę europejską" – mówiła. Wyraziła nadzieję, że euro będzie środkiem płatniczym we wszystkich państwach Unii.

"Jeśli upadnie euro, upadnie nie tylko pieniądz. Upadnie Europa, idea europejskiej jedności" - ostrzegła. Opowiedziała się za dokończeniem tworzenia europejskiej unii politycznej i gospodarczej. Nieskończona budowla może się zawalić - mówiła.


Ceremonia w Akwizgranie

W ceremonii uczestniczą też była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy: Krzysztof Bielecki, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Józef Oleksy, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i reżyser Andrzej Wajda.

Julia Tymoszenko powiedziała dziennikarzom, że bardzo chciała być na uroczystości wręczenia nagrody Donaldowi Tuskowi, bo uważa polskiego premiera za "wielkiego Europejczyka i przyjaciela Ukrainy jeśli chodzi o kurs europejski i ważnego partnera jeśli chodzi o organizację Euro 2012".

Aleksander Kwaśniewski podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że nagroda Karola Wielkiego, to bardzo ważne prestiżowe wyróżnienie, które ma swoją 60-lenią historię. "Myślę, że pokazuje, jak ważnym partnerem jest dziś Polska w Unii Europejskiej, że wnosimy nowe wartości, nową energię"- mówił były polski prezydent. Jego zdaniem, premier Donald Tusk jest mocnym reprezentantem tego proeuropejskiego nurtu i polskiej roli w rozszerzonej Europie".

Symbol zjednoczonej Europy

Donald Tusk jest trzecim Polakiem w historii, który został laureatem nagrody Karola Wielkiego. W roku 1998 wyróżnienie otrzymał ówczesny szef naszej dyplomacji Bronisław Geremek, a nagrodę specjalną, w roku 2004 przyznano papieżowi, Janowi Pawłowi II.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. Idea utworzenia nagrody zrodziła się w 1949 roku w warunkach zimnej wojny i podzielonego świata w Akwizgranie, bowiem to Akwizgran związany jest nierozłącznie z dziełem Karola Wielkiego, uważanego za prekursora integracji europejskiej.

Na długiej liście nagrodzonych znaleźć można tak wybitne osobistości świata polityki jak: pierwszy kanclerz RFN Konrad Adenauer, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent Francji Francois Mitterrand, prezydent Czech Vaclav Havel czy kanclerz Niemiec Helmut Kohl.


ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP