Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 17.05.2010

Prace nad nową koncepcją NATO. Cele bez zmian

Głównym celem NATO jest obrona sojusznicza, ale NATO powinno być otwarte także na nowych członków. To jedno z założeń nowej koncepcji strategicznej Sojuszu.

Propozycje do dokumentu, opracowane przez Grupę Mędrców na czele z byłą amerykańską sekretarz stanu Madeleine Albright, zostały właśnie przekazane sekretarzowi generalnemu NATO. Na tej podstawie ma powstać ostateczny tekst koncepcji.

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen powiedział, że w dokumencie mędrców podkreślono kluczową rolę artykułu 5 Traktatu NATO o wzajemnej obronie. Podkreślił, że głównym zadaniem NATO było jest i pozostanie zapewnienie bezpieczeństwa swoim członkom. Wśród wielu ważnych spraw oznacza to także sprostanie nowym wyzwaniom, takim jak cyberataki oraz ataki rakietowe.

Partnerstwo z Rosją gwarancją bezpieczeństwa

W dokumencie napisano też, że rozwijanie partnerstwa z Rosją jest gwarancją bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim.

Autorzy raportu uznali, że nowa amerykańska koncepcja obrony przeciwrakietowej w Europie jest lepsza od proponowanego wcześniej przez administrację George'a Busha pomysłu tarczy antyrakietowej.

Nowi sojusznicy mile widziani

Przewodnicząca Grupy Mędrców Madeleine Albright podkreśliła, że NATO musi pozostać otwarte na nowych członków. Odniosła się w ten sposób do kwestii ewentualnego przyjęcia do Sojuszu państw bałkańskich, Ukrainy i Gruzji. "Powtórzyliśmy, że NATO powinno nadal stosować politykę otwartych drzwi, opartą na dotychczasowych kryteriach. Jasno stwierdziliśmy, że NATO jest organizacją ochotników, dlatego wytyczne i kryteria, jakie stosowano przy poprzednich przyjęciach, pozostaną niezmienione" - powiedziała Madeleine Albright.

Grupa Mędrców podkreśliła też w dokumencie, że doświadczenia z Afganistanu są bogatym źródłem wiedzy dla Sojuszu.

Nowa koncepcja strategiczna NATO jest niezbędna, ponieważ obecnie obowiązujący dokument pochodzi z roku 1999 i nie jest dostosowany do zmieniającej się rzeczywistości.

Przekazane przez Grupę Mędrców propozycje posłużą sekretarzowi generalnemu do napisania nowej koncepcji - tak, aby mogła ona zostać przyjęta w czasie listopadowego szczytu NATO w Lizbonie.

W skład Grupy Mędrców, która właśnie zakończyła pracę nad propozycjami, wchodzi między innymi były szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)