Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 19.03.2010

Legalny narkotyk przyczyną śmierci 46-latka

Śmiertelna ofiara narkotyku – mefedronu. Testy toksykologiczne potwierdziły jednoznacznie w czwartek, że 46-letni mężczyzna z Hove zmarł z powodu zażycia tej substancji.

John Sterling Smith zmarł na początku lutego po ataku serca, wcześniej zażył narkotyk o nazwie mefedron. Badania przeprowadzone w szpitalu St George w Londynie wykazały, że była to bezpośrednia przyczyna śmierci.

Kilka dni temu po spożyciu mefedronu zmarło dwóch brytyjskich nastolatków. Testy toksykologiczne w ich przypadku nadal trwają: wiadomo, że w tragiczną dla nich niedzielną noc zażyli oprócz tej substancji także metadon, pili alkohol. Ofiary to 18- i 19-latek z miejscowości Scunthopre.

Opozycja: zakazać tymczasowo

Roger Smith, brat zmarłęgo, przekazał lokalnej gazecie, że ma nadzieję, że tragiczna śmierć po narkotyku będzie ostrzeżeniem dla innych. „Ludzie będą próbować, jeśli narkotyk będzie legalny. Rząd powinien zakazać tej substancji natychmiast” – mówi Roger Smith.

W związku ze śmiercią Smitha zatrzymano dwóch mężczyzn z Brighton, 35-latka i 40–latka. Zatrzymania te mają związek z narkotykami klasy A znalezionymi w domu denata. Mężczyźni zostali na razie zwolnieni za kaucją.

Do zdelegalizowania substancji wzywają organizacje zajmujące się walką z narkomanią w Wielkiej Brytanii. Szybkie działania rzadu ws. mefedronu zapowiedział minister odpowiedzialny za przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej, Alan Campbell. Rząd brytyjski musi jednak czekać na opinię Rady Doradczej ws. Nadużywania Narkotyków, która ma być gotowa się pod koniec miesiąca. Wtedy rząd, jak zapowiadał Campbell, ma podjąć „natychmiastowe działania”.

W Izbie Gmin jeden z posłów rządzącej partii ostrzegł młodzież przed zażywaniem tego rodzaju substancji. Konserwatyści wnioskują natomiast, by zakazać tymczasowo legalnych dopalaczy, póki nie oceni się jak wiele ryzyko dla zdrowia ze sobą niosą.

Mefedron jest uzyskiwany z rośliny khat rosnącej we wschodniej Afryce, np. w Somalii, Kenii, Etiopii, RPA. Wywołuje euforię, ma działanie podobne do ecstasy i amfetaminy.

ag, guardian.co.uk