Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 22.04.2010

Kto pokieruje IPNem? Prezes najwcześniej pod koniec maja

Chętni do przystąpienia do konkursu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej mogą składać aplikacje do 21 maja.

W środę Kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu. Zastąpi on Janusza Kurtykę, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk zapowiada, że nazwisko nowego prezesa poznamy najwcześniej pod koniec maja. Po 21 maja będą podjęte decyzje o przesłuchaniach publicznych poszczególnych kandydatów. Po zakończeniu przesłuchań Kolegium podejmie w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów decyzję, którego z kandydatów przedstawić Sejmowi.

Andrzej Arseniuk wyjaśnia, że Kolegium podjęło decyzję o rozpisania konkursu w oparciu o obowiązującą ustawę. Zaznaczył, że jeśli marszałek Sejmu podpisze nową ustawę to będzie ona musiała zostać znowelizowana. To z kolei wydłuży procedurę wyboru nowego prezesa.

Nowa ustawa czeka na podpis pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Nie wiadomo, czy marszałek wypełni wolę tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego i skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Według nowej ustawy, Kolegium IPN ma zastąpić Rada Naukowa Instytutu, złożona z osób rekomendowanych przez środowiska naukowe. Nowelizacja stanowi również, że prezesa powoływać ma zwykłą większością głosów Sejm na wniosek Rady IPN.

Kto może kierować IPN

Prezesem IPN może być obywatel polski wyróżniający się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu". Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia następujące wymagania: korzysta z pełni praw publicznych i jest niekarana; nie była agentem ani oficerem służb specjalnych PRL; ma wykształcenie wyższe i doświadczenie na stanowisku kierowniczym; zna problematykę IPN i odpowiednich ustaw; ma tytuł naukowy doktora habilitowanego lub doktora; bardzo dobrze zna angielski, a dobrze - niemiecki lub rosyjski.

Marszałek zaskoczony

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski jest zaskoczony decyzją Kolegium IPN o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa - powiedział rzecznik marszałka Jerzy Smoliński. Dodał, że Komorowski podtrzymuje chęć spotkania się z Kolegium na początku przyszłego tygodnia.

Smoliński podkreślił, że uchwała o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa IPN stoi w sprzeczności z ustaleniami, które poczynił Komorowski w ubiegłotygodniowej rozmowie z dotychczasowych szefem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Andrzejem Chojnowskim.

Marszałek zapowiadał, że chce przedstawić Chojnowskiemu projekt nowelizacji ustawy o IPN, która przygogowywalaby Instytut na śmierć prezesa. Miałaby ona zostać przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które planowane jest na 28-30 kwietnia.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)