Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.02.2018

Alarm smogowy na Śląsku i we Wrocławiu. Lekarze apelują o pozostanie w domach

Od rana stan powietrza w województwie śląskim jest bardzo zły. Groźny smog utrzymuje się też we Wrocławiu.

W województwie śląskim jakość powietrza jest umiarkowana tylko w okolicach Częstochowy. Na pozostałym obszarze oddycha się ciężko. Według służb kryzysowych, najgorsza sytuacja utrzyma się przez cały dzień w okolicach Jastrzębia, Pszczyny, Rybnika, Raciborza, Mikołowa i Wodzisławia Śląskiego.

Skutki smogu mogą najbardziej odczuwać osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca, układu oddechowego, ludzie starsi, kobiety w ciąży i małe dzieci.Osoby wrażliwe mogą czuć ból w klatce piersiowej, palpitację serca czy brak tchu. Towarzyszyć temu mogą kaszel czy spłycony oddech. Lekarze odradzają wszelką aktywność na otwartym powietrzu.

Powietrze we Wrocławiu było wczoraj najbardziej zanieczyszczone na świecie. Dziś według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jakość powietrza jest nadal bardzo zła. Chodzi przede wszystkim o pyły PM 2,5 i PM 10 - rakotwórcze drobinki, które przenikają do naszych płuc, a następnie do krwiobiegu i mózgu. 

Niektórzy wrocławianie skarżą się na kaszel i ból głowy, są też jednak tacy, którzy nie wiedzą o smogu. Zdaniem mieszkańców, powodem zanieczyszczenia powietrza jest spalanie śmieci w piecach. Według wyliczeń naukowców, smog we Wrocławiu przyczynia się do tysiąca zgonów rocznie.

dad