Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 29.04.2010

Komorowski podpisał ustawę o IPN

Marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, powiedział, że nie znalazł powodu, który mógłby wskazywać na niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o IPN, którą zdecydował się w czwartek podpisać.

"Nie znalazłem żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się obawiać niekonstytucyjności rozwiązań proponowanych w nowelizacji, więc Trybunał Konstytucyjny może się tym zająć, jeżeli którykolwiek z klubów z odpowiednią ilością podpisów skieruje to do Trybunału" - powiedział Komorowski dziennikarzom.

Nowela ustawy o IPN zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. W miejsce Kolegium IPN ma zostać powołana dziewięcioosobowa Rada IPN. Rada będzie miała większe kompetencje niż Kolegium, które jest ciałem doradczym; ma m.in. ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działań IPN; opiniować powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN. Prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN byłoby możliwe m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.


O skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego apelowali współpracownicy zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego, którzy przekonywali, że prezydent był gotów ustawę tam odesłać. Apelowali, by pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski uszanował jego wolę.


Przed ogłoszeniem decyzji Bronisław Komorowski spotkał się z Kolegium IPN. Przewodnicząca Kolegium Barbara Fedyszak-Radziejowska powiedziała, że rozmowa miała charakter informacyjny. Obydwie strony przedstawiły swoje racje - wyjaśniła Fedyszak-Radziejowska.


Bronisław Komorowski po ogłoszeniu informacji o podpisaniu ustawy powiedział, że spotkanie z przedstawicielami IPN-u było owocne. Nie wykluczył też, że będzie konieczna nowelizacja podpisanej przez niego ustawy, gdyż nie reguluje ona kwestii związanych z nagłym opróżnieniem stanowiska prezesa IPN-u, np. w wypadku śmierci.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP