Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Rafał Kowalczyk 26.05.2010

IPN: kandydaci na prezesa nie spełnili wymagań

Kolegium IPN stwierdza, że żaden z kandydatów na prezesa nie spełnił kryteriów formalnych. Konkurs uznaje więc za zakończony, nowego nie zamierza rozpisać. Ubolewa nad małą liczbą zgłoszeń.

Kolegium IPN miało dzisiaj publicznie przesłuchać kandydatów na nowego prezesa Instytutu.

Konkurs na stanowisko szefa tej instytucji ogłoszono 21 kwietnia, po śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie pod Smoleńskiem. Tymczasem jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o IPN, według której sejm powołuje prezesa na wniosek Rady IPN, a nie na wniosek Kolegium IPN, jak było do tej por. Radę IPN trzeba dopiero ustanowić.

Jedynym kandydatem, który ujawnił, że bierze udział w konkursie, był historyk Sławomir Cenckiewicz.

Uchwała Kolegium IPN

Na stronie internetowej zamieszczono treść uchwały o zakończeniu konkursu i stanowisko Kolegium, podpisane przez przewodniczącą Barbarę Fedyszak-Radziejowską.

Kolegium IPN oświadczyło, że konkurs był zgodny z obowiązującą ustawą. „Wejście w życie ustawy odbierającej Kolegium IPN prawo ogłoszenia konkursu nastąpi 27 maja 2010 roku, co nie wpływa na czynności konkursowe podjęte przed jej wejściem w życie” – podkreślono.

Kolegium ubolewa, że zgłoszeń do konkursu było mało. Jak napisano, wpłynęły na to informacje w mediach, że konkurs po zmianie ustawy jest bezprzedmiotowy i sugestie polityków, że sejm nie będzie głosował nad nową kandydaturą.

Członkowie Kolegium wyrażają też żal, że politycy wybrali wariant „pozakonkursowego wskazania p.o. prezesa IPN przez Marszałka Sejmu”.

ag, ipn.gov.pl