Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 27.05.2010

Marek Belka zrezygnował ze stanowiska w MFW

Marek Belka nie jest już dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowała rzeczniczka MFW.

"Pan Belka ustąpił już ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego w związku z kandydowaniem na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Od dziś nie podejmuje już decyzji w MFW" - powiedziała rzeczniczka Simonetta Nardin.

Wcześniej tego dnia rzeczniczka funduszu zapowiedziała w komunikacie, że w związku z tym, że Belka zgodził się kandydować na szefa NBP, "zgodnie z procedurami MFW, ustąpi natychmiast z funkcji dyrektora Departamentu Europejskiego".

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 9 -11 czerwca, jego kandydatura ma być głosowana. 9 czerwca kandydaturę Belki ma rozpatrzyć sejmowa komisja finansów.

Komorowski: Belka uzyska poparcie w Sejmie

Komorowski ocenił, że Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce, aby zostać szefem NBP i nie jest kandydatem partyjnym. W ocenie marszałka, uzyska poparcie większości w Sejmie. Po południu Komorowski rozmawiał z szefami wszystkich czterech klubów w Sejmie: Grzegorzem Schetyną (PO), Markiem Kuchcińskim (PiS), Stanisławem Żelichowskim (PSL) i Grzegorzem Napieralskim (Lewica).

Podczas popołudniowej konferencji marszałek powiedział, że jest zadowolony z przebiegu rozmowy z Żelichowskim; mówił też, że żadnych zastrzeżeń do kandydatury Belki nie zgłosił Schetyna. "Z panem Grzegorzem Napieralskim musieliśmy sobie parę kwestii wyjaśnić i mam nadzieję, że środowisko lewicowe stanie na gruncie tego, że ważniejsze są interesy państwa polskiego i centralnego banku niż wątpliwości natury czysto politycznej" - mówił.

Po zakończeniu konsultacji z Komorowskim p.o. szefa klubu PiS Marek Kuchciński przedstawił dziennikarzom stanowisko, jakie zaprezentował marszałkowi Sejmu. "Mamy wątpliwości, czy czas kampanii wyborczej jest czasem właściwym, żeby podejmować decyzję o wyborze prezesa NBP. (...) Do kandydatury Marka Belki nie mamy żadnych zastrzeżeń. Jeżeli zostanie zgłoszona do Sejmu, wówczas będziemy nad nią się zastanawiali" - powiedział.

Premier, minister finansów

Profesor Marek Belka to były premier i dwukrotny wicepremier - minister finansów. Ostatnio pracował na stanowisku dyrektora w MFW.

Szefem Rady Ministrów Belka został tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W kwietniu 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski wskazał go jako kandydata na następcę premiera Leszka Millera. 2 maja 2004 r. prof. Belka został powołany na stanowisko premiera, obowiązki pełnił do końca października 2005 r.

Po raz pierwszy Belka wszedł do Rady Ministrów w 1997 r. Zastąpił wtedy Grzegorza Kołodkę na stanowisku wicepremiera i ministra finansów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Funkcję tę pełnił do października 1997 r. W październiku 2001 r. ponownie został szefem resortu finansów i wicepremierem, tym razem w rządzie Leszka Millera. W fotelu ministra zasiadał do lipca 2002 r.

Kojarzony jest z wprowadzeniem zryczałtowanego, 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego od jego nazwiska podatkiem Belki.

W 2003 r. Belka pełnił funkcję szefa koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku, gdzie był odpowiedzialny za stworzenie tymczasowego rządu w tym kraju. Potem był dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku. Do jego kompetencji należała reforma walutowa, stworzenie od podstaw nowego systemu bankowego i ogólny nadzór nad gospodarką kraju.

W grudniu 2005 r. został sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy, a od stycznia 2009 r. do 27 maja 2010 r. prof. Belka był dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ustąpił ze stanowiska po tym, jak został oficjalnym kandydatem na szefa NBP.

ag, PAP