Logo Polskiego Radia
IAR
Daniel Czyżewski 05.07.2018

Co dalej z technologią 5G w Polsce? "Bez szybkich zmian w prawie będą problemy z transferem danych"

Polska ma nawet stukrotnie bardziej restrykcyjne normy promieniowania elektromagnetycznego niż w innych krajach Unii Europejskiej, a to może uniemożliwić budowę sieci 5G i rozwój bezprzewodowego internetu - wynika z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Posłuchaj
  • Prace nad zmianami legislacyjnymi już trwają - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski (IAR)
  • Mirosław Godlewski z The Boston Consulting Group mówi, że bez szybkich zmian w prawie, użytkownicy smartfonów będą mieć coraz częstsze problemy z transferem danych (IAR)
  • Do 2025 roku w Polsce ma już działać technologia 5G, która znacznie przyspiesza przesył danych. Minister Marek Zagórski przypomina, że sieć 5G daje duże możliwości dla całego kraju (IAR)
Czytaj także

Resort chce zmienić przepisy, które pochodzą z 1984 roku i hamują wprowadzenie technologii 5G w naszym kraju. 
"Prace nad zmianami legislacyjnymi już trwają", powiedział w trakcie konferencji prasowej Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

- Konsultacje wstępne do przygotowania do projektu prowadzimy już w tej chwili. Ze środowiskami, z branżą. Mamy ambicje, żeby jesienią ten projekt był już gotowy do konsultacji społecznych. Więc jest szansa, że w listopadzie przedstawimy gotowy projekt, który będzie zawierał konkretne rozwiązania w tym zakresie - dodaje minister Zagórski.

Mirosław Godlewski z The Boston Consulting Group, która przygotowała raport o limitach gęstości mocy w Polsce mówi, że "bez szybkich zmian w prawie, użytkownicy smartfonów będą mieć coraz częstsze problemy z transferem danych". - Prawdopodobnie już za 2 lata każdy z nas odczuje, że jego telefon spowalnia, że nie możemy ładować filmów, przeglądać stron internetowych, dlatego że zapotrzebowanie na ilość transmisji rośnie lawinowo, dwucyfrowo, a infrastruktury, która może to obsłużyć po prostu nie będzie można rozwijać - dodaje Mirosław Godlewski.

Do 2025 roku w Polsce ma już działać technologia 5G, która znacznie przyspiesza przesył danych.

Minister Marek Zagórski przypomina, że sieć 5G daje duże możliwości dla całego kraju i mówi, że „5G to nie jest tylko fanaberia, że będziemy mieć szybszy internet w komórce. To jest kwestia rozwoju przemysłu, łączności między maszynami, rozwoju nowych rozwiązań nie tylko dla rozrywki, choć dla rozrywki też i dla komfortu użytkowników także”.

Pilotaż prac nad stworzeniem sieci 5G ruszy jeszcze w tym roku na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej. 
Według harmonogramu Ministerstwa Cyfryzacji pierwsze miasto w kraju ma mieć technologię 5G w 2022 roku. 

dcz