Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 23.06.2010

Coraz lepsze notowania rządu i Donalda Tuska

W czerwcu poprawiły się notowania rządu Donalda Tuska. Do jego zwolenników zalicza się obecnie 45% badanych (od maja wzrost o 4%). 27% określa się jako przeciwnicy rządu (wzrost o jeden punkt procentowy) - wynika z sondażu CBOS. 2% nie ma zdania.

W czerwcu minimalnie przybyło respondentów zarówno popierających premiera, jak i wyrażających dezaprobatę (po 2%) - wynika z sondażu CBOS. Zadowolenie z tego, że Donald Tusk kieruje rządem deklaruje 51% badanych, natomiast niezadowolenie wyraża 38% ankietowanych; 11% nie ma zdania.

Przychylni rządowi

Jak podkreśla CBOS, na stosunek do gabinetu Donalda Tuska wpływa przede wszystkim wielkość miejscowości, w której mieszkają respondenci oraz ich status społeczno-ekonomiczny. Największym poparciem obecna ekipa cieszy się wśród mieszkańców miast liczących ponad 100 tys. ludności, badanych z wyższym wykształceniem oraz wśród osób dobrze sytuowanych - o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł.

W grupach społeczno-zawodowych najbardziej przychylni rządowi są przedstawiciele kadry kierowniczej oraz pracownicy administracyjno-biurowi. Zwolenników rządu jest też więcej niż przeciętnie wśród uczniów i studentów. Grupą, w której rząd ma stosunkowo najwięcej przeciwników są rolnicy.

Rząd cieszy się zdecydowanie wyższym poparciem wśród osób nie biorących udziału w praktykach religijnych lub praktykujących sporadycznie, niż wśród tych, którzy praktykują regularnie przynajmniej raz w tygodniu.

W elektoratach partyjnych rząd Donalda Tuska niezmiennie może liczyć przede wszystkim na poparcie sympatyków PO (88% zwolenników). Pozytywny stosunek przeważa także wśród zadeklarowanych sympatyków SLD (45%). Odwrotnie jest w elektoracie PSL, w którym rząd ma nieco więcej przeciwników (40%) niż zwolenników (34%). Niechęć do urzędującego gabinetu wyraźnie dominuje wśród wyborców PiS (68%).

CBOS podkreśla, że dane dotyczące zwolenników PSL należy interpretować ostrożnie ze względu na niewielką ich liczebność w badanej próbie.

Sympatia młodych

Z kolei sam premier cieszy się największą akceptacją wśród ludzi młodych do 24 roku życia, mieszkańców największych miast, badanych z najwyższym wykształceniem oraz respondentów stosunkowo najlepiej sytuowanych. Dezaprobatę najczęściej wyrażają rolnicy. Zadowoleni z pracy rządu i premiera częściej są respondenci deklarujący mniejszą religijność.

W elektoratach partyjnych Donald Tusk spotyka się z powszechną aprobatą sympatyków PO (93%). Zadowolenie z pracy premiera dominuje również wśród zwolenników SLD (55%). Więcej ocen negatywnych (51%) niż pozytywnych (35%) szef rządu zyskuje wśród zadeklarowanych wyborców PSL i przede wszystkim wśród sympatyków PiS (77%).

CBOS podkreśla, że dane dotyczące zwolenników SLD należy interpretować ostrożnie ze względu na niewielką ich liczebność w badanej próbie.

Od maja w zasadzie nie zmieniły się opinie o rezultatach pracy urzędującego gabinetu. Dotychczasowe efekty działalności rządu dobrze ocenia 50% badanych (wzrost o jeden punkt procentowy); źle ocenia 37% (wzrost o jeden punkt procentowy); 13% nie ma zdania.

Bardzo podobnie jak przed miesiącem układają się opinie o polityce gospodarczej rządu. Minimalnie więcej osób niż w maju (wzrost o 2 punkty) z optymizmem oczekuje jej efektów. Obecnie 43% badanych dobrze ocenia politykę gospodarczą rządu i tyle samo nie wierzy w jej skuteczność.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 10-16 czerwca na 977-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

sm, PAP