Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 03.06.2010

Biografia z elementami fikcji. Politycy protestują

Władze Indyjskiego Kongresu Narodowego, wystąpiły z ostrym protestem przeciw książce hiszpańskiego pisarza-reportażysty Javiera Moro o Soni Gandhi, szefowej rządzącej partii, wdowie po zamordowanym w roku 1991 premierze Indii.

Politycy Kongresu zarzucają hiszpańskiemu reportażyście, iż w książce „Czerwone sari" przedstawił nieprawdziwe, wymyślone przez siebie zdarzenia związane z życiem Soni Gandhi.


Największe oburzenie krytyków książki budzą sugestie, iż po zamordowaniu męża przez tamilskich separatystów Sonia Gandhi chciała opuścić Indie i powrócić do Włoch. Krytycznie odnoszą się także do, ich zdaniem wymyślonych przez pisarza, uwag o niechętnym stosunku Soni do hindi, jednego z urzędowych języków Indii. Twierdzą także, iż wiele wątków związanych z udziałem Soni Gandhi w zakulisowym życiu politycznym Indii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i zostało po prostu wymyślonych.


Krytyka książki Moro wpisuje się w szerszą debatę o literaturze wykorzystującej osoby i wydarzenia rzeczywiste, a jednocześnie nie będące literaturą reportażową w ścisłym tego słowa rozumieniu. Zdaniem indyjskich krytyków jest to nadużycie, ponieważ fikcja literacka miesza się w tych utworach z materiałem dokumentalnym i budzi w odbiorze czytelnika wrażenie, iż ma on do czynienia z literaturą faktu. W przypadku książki „Czerwone sari" odnosi na przykład wrażenie, iż jest to biografia Soni Gandhi, a w rzeczywistości napotyka na literacką fikcję. Sam Javier Moro określa swoją książkę jako udramatyzowaną literaturę faktu.

rr