Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 07.06.2010

Dziennikarstwo zawodem wysokiego ryzyka?

Dziennikarze pracujący w strefach wojennych są coraz częściej celem ataków - alarmuje ONZ.
Dziennikarstwo zawodem wysokiego ryzyka? fot. stock xchu

Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych poinformowało, że przedstawiciele mediów padają ofiarą zabójstw, porwań i zastraszania. Według ONZ, praca dziennikarzy w strefach konfliktów wojennych wymaga coraz większej odwagi i poświęcenia.

Zastępczyni Komisarza, Kyung-Wha Kang podkreśla, że dziennikarz w miejscach działań wojennych powinien być traktowany jak każdy inny cywil. "Międzynarodowa Karta Praw Człowieka gwarantuje każdemu, również dziennikarzowi, prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa oraz wolność wypowiedzi. Takie normy są jednoznaczne, a mimo to rośnie liczba przestępstw popełnianych na dziennikarzach. Te przestępstwa są popełniane bezkarnie, co ośmiela innych potencjalnych przestępców do naśladowania takiej drogi" - powiedziała Kyung-Wha Kang.

Według szacunków organizacji "Reporterzy Bez Granic", w ubiegłym roku na całym świecie podczas wykonywania obowiązków zginęło co najmniej 76 dziennikarzy. To o 16 więcej niż w 2008 roku. Organizacja twierdzi, że szczególnie niebezpieczne dla dziennikarzy sa takie kraje jak Irak, Afganistan, Pakistan, Somalia i Rosja.