Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Szewczuk 08.01.2019

Strefa Gazy: palestyńskie władze zamknęły granice z Egiptem

Nowe napięcia w Strefie Gazy. Palestyńskie władze wycofały swoich urzędników z przejścia granicznego między Gazą a Egiptem w miejscowości Rafah. Równocześnie Izrael wstrzymał przelew pieniędzy pomocowych dla Strefy Gazy, co może wywołać dodatkową eskalację napięcia. 
Posłuchaj
  • Gaza - konflikt miedzy palestyńskimi władzami. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Władze Autonomii Palestyńskiej wysłały swoich urzędników na granicę Gazy z Egiptem 14 miesięcy temu, w ramach umowy z drugą palestyńską frakcją, czyli Hamasem, rządzącym Strefą Gazy. Była to część porozumienia pokojowego między zwaśnionymi palestyńskimi grupami. Jednak w ostatnim okresie Hamas miał porywać lub stosować przemoc wobec urzędników. Właśnie tak władze Zachodniego Brzegu argumentowały wycofanie pograniczników. 

Oznacza to w praktyce zamknięcie jedynego czynnego przejścia granicznego z Egiptem i całkowite odcięcie Gazy od świata. Dodatkowo Autonomia Palestyńska zagroziła wstrzymaniem części pieniędzy, co może grozić odcięciem części mieszkańców od wody czy i tak już limitowanego prądu.

Potencjalne problemy gospodarcze 

Wszystko zbiega się w czasie z decyzją izraelskich władz, które właśnie wstrzymały przelewy z pieniędzmi dla Gazy z Kataru. Środki zablokowano po kolejnym ostrzale terenów Izraela z rejonów palestyńskich. Wszystko razem może oznaczać dla Gazy nowe problemy gospodarcze i grozi wybuchem przemocy. 

Strefa Gazy to najbardziej zaludniony obszar świata. W enklawie o wielkości dużego polskiego miasta mieszkają ponad 2 miliony ludzi. Gaza jest blokowana zarówno przez Izrael, jak i Egipt, co sprawia, że często brakuje tam prądu i wody, a poziom ubóstwa systematycznie się powiększa. 

Od 12 lat władzę w Gazie sprawują islamscy ekstremiści z ugrupowania Hamas. Nie chcą oni uznać prawa Izraela do istnienia, a wzajemne ostrzały i potyczki doprowadziły od tego czasu do trzech dużych wojen. W ostatniej z nich, sprzed czterech lat, zginęły ponad 2 tysiące osób. 

msze