Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 10.03.2019

Etiopia: dwóch Polaków wśród 157 ofiar katastrofy boeinga

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że na pokładzie samolotu etiopskich linii lotniczych, który rozbił się w drodze do Nairobi, było dwóch Polaków. Maszyna leciała z Addis Abeby do stolicy Kenii. Władze etiopskie poinformowały, że nikt z pasażerów nie przeżył katastrofy.

Na pokładzie boeinga 737 było 149 pasażerów z ponad 30 krajów i ośmiu członków załogi. Samolot zniknął z radarów po sześciu minutach od startu z międzynarodowego lotniska Bole w Addis Abebie, na wysokości miejscowości Bishoftu, ok. 60 km na południowy wschód od stolicy Etiopii. Nikt nie przeżył katastrofy.  

Przedstawiciel Ethiopian Airlines powiedział, że wśród pasażerów było 32 obywateli Kenii, 18 – Kanady, dziewięciu – Etiopii, po osiem osób z Włoch, Chin i USA, siedem z Wielkiej Brytanii i siedem z Francji, sześć z Egiptu, pięć z Holandii, cztery z Indii i cztery ze Słowacji, troje Austriaków, troje Szwedów, troje Rosjan, dwóch Marokańczyków, dwóch Hiszpanów oraz dwóch Polaków i dwóch Izraelczyków.

Na pokładzie było też po jednej osobie z Belgii, Indonezji, Somalii, Norwegii, Serbii, Togo, Mozambiku, Rwandy, Sudanu, Ugandy i Jemenu. Cztery osoby na pokładzie korzystały z paszportów ONZ.

Andrzej Duda złożył kondolencje

Prezydent Andrzej Duda wystosował depeszę kondolencyjną do Prezydent Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Pani Sahle-Work Zewde w związku z tragiczną katastrofą lotniczą. Samolot pasażerski etiopskich linii lotniczych rozbił się w drodze z Addis Abeby do stolicy Kenii Nairobi. 

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie samolotu pasażerskiego etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines, w której zginęło 157 osób wielu narodowości" - napisał prezydent.

"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, chciałbym z głębi serca przekazać wyrazy głębokiego współczucia wszystkim, którzy stracili swoich bliskich. Śmierć pasażerów okrywa żałobą nie tylko państwa, z których pochodzą, ale całą wspólnotę międzynarodową" - zaznaczył Andrzej Duda. 


Kancelaria premiera Etiopii złożyła w niedzielę na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu, który rozbił się w drodze do stolicy Kenii, Nairobi.

"Kancelaria premiera, w imieniu rządu i obywateli Etiopii, chciałaby wyrazić swoje najgłębsze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich w samolocie Boeing 737 etiopskich linii lotniczych, który leciał dziś (w niedzielę) rano do Nairobi w Kenii" - przekazała kancelaria na Twitterze.

Państwowe linie Ethiopian Airlines są jednym z największych przewoźników na kontynencie afrykańskim pod względem wielkości floty. Linie informowały, że w zeszłym roku miały przewieźć 10,6 mln pasażerów.

Alex Macheras, brytyjski ekspert lotniczy, współpracujący m.in. ze Sky News czy BBC, podał na Twitterze, że maszyna, która rozbiła się w pobliżu Debre Zeit, to nowy samolot, włączony do floty Ethiopian Airlines zaledwie pięć miesiący temu.

bb, dn