Paweł Majewski 14.04.2019

Formuła 1: Lewis Hamilton zwycięzcą tysięcznego wyścigu. Siedemnaste miejsce Kubicy

Brytyjczyk Lewis Hamilton z teamu Mercedes wygrał w Szanghaju wyścig o Grand Prix Chin Formuły 1, wyprzedzając kolegę z ekipy Fina Valtteriego Bottasa oraz Niemca Sebastiana Vettela z Ferrari. Wyścig w Szanghaju był tysięcznym w historii "królowej motorsportu". Robert Kubica (Williams) ukończył rywalizację na 17. miejscu i po raz kolejny był najwolniejszym z kierowców, którzy dotarli do mety.

W 2019 roku kierowcy rywalizują w 70. sezonie mistrzostw świata Formuły 1. Po ośmiu latach przerwy wraca jedyny polski kierowca w historii F1 Robert Kubica. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na torach.

F1 - ROBERT KUBICA W WILLIAMSIE - Serwis specjalny

Kubica miał problemy już na okrążeniu formacyjnym. Słabo spisywała się pośrednia mieszanka opon w samochodzie Polaka, który obrócił się wokół własnej osi. Podobny problem miał Max Verstappen z Red Bull Racing.

Start wyścigu przyniósł awans Lewisa Hamiltona z drugiej na pierwszą pozycję. Brytyjczyk wyprzedził startującego z pole position Bottasa. Na trzecie miejsce awansował natomiast Charles Leclerc, który na starcie był szybszy od kolegi z Ferrari Sebastiana Vettela.

Na pierwszym okrążeniu doszło do kolizji Daniiła Kwiata z Lando Norrisem, w wyniku którego samochód brytyjskiego kierowcy został mocno uszkodzony. Norris musiał zjechać do boksu na wymianę przedniego skrzydła, a sędziowie zdecydowali o wirtualnej neutralizacji. W tej sytuacji ucierpiał też bolid drugiego z kierowców McLarena - Carlosa Sainza Jr.

W trakcie jedenastego okrążenia na trzecie miejsce awansował Sebastian Vettel. Niemiec, dzięki użyciu systemu DRS, wyprzedził Leclerca. Chwilę wcześniej szefowie teamu przekazali Monakijczykowi, by ten oddał pozycję czterokrotnemu mistrzowi świata.

Czytaj dalej:
Kalendarz Grand Prix Formuły 1 na sezon 2019

Jako pierwszy z wyścigu wycofał musiał się Nico Huelkenberg, którego samochód odmówil posłuszeństwa na 18. okrążeniu. Na kolejnym „kółku” na pit stop zjechał Vettel. Niemiec wrócił na piątej pozycji i zaraz po powrocie na tor stoczył o tę lokatę emocjonującą walkę z Verstappenem.

Kubica po raz pierwszy pojawił się w boksie na 28. okrążeniu. 34-latek stracił bardzo dużo czasu w alei serwisowej. Jego bolid spadł z podnośnika, a do tego mechanicy mieli problem ze zmianą opon…

Polak po powrocie na tor znajdował się na ostatnim, dziewiętnastym miejscu ze stratą prawie pięciu sekund do Norrisa, który spadł na koniec stawki po kolizji na starcie, kiedy uszkodził podłogę bolidu.

Bolidy Mercedesa systematycznie powiększały przewagę nad resztą stawki. Na 37. okrążeniu zarówno Hamilton, jak I Bottas zjechali do alei serwisowej. Brytyjczyk, mimo pit stopu, wrócił na tor jako lider, natomiast Bottas spadł na trzecie miejsce, za Leclerca. Fin od razu spróbował wyprzedzić kierowcę Ferrari, co udało mu się na czterdziestym „kółku”.

Leclerc okrążenie później został wyprzedzony przez Vettela, a następnie, po zjeździe na zmianę opon, także przez Verstappena. Na 44. okrążeniu z rywalizacji wycofał się natomiast Kwiat, który przez cały wyścig odczuwał skutki kolizji z Norrisem i jechał w ogonie stawki.

Tymczasem przewaga Hamiltona rosła. Na dziesięć okrążeń przed końcem wyprzedzał Bottasa o siedem sekund. Do Fina próbował zbliżyć się z kolei Vettel, który zmniejszył stratę do pięciu sekund. W końcówce nie doszło jednak do zmian w czołówce wyścigu.

Pasjonującą walkę o jeden punkt za dziesiąte miejsce wygrał Alexander Albon, który na ostatnich okrążeniach musiał bronić się przed atakami Romaina Grosjeana. Warto zauważyć, iż Albon startował do wyścigu z alei serwisowej.

Zwycięzcą tysięcznego wyścigu w historii Formuły 1 został Lewis Hamilton. Obrońca tytułu awansował tym samym na pozycję lidera klasyfikacji kierowców. Na podium stanęli też Bottas i Vettel. Dodatkowy punkt do klasyfikacji generalnej za najszybsze okrążenie wywalczył Pierre Gasly, który finiszował na szóstej pozycji.

Kubica dojechał do mety na ostatnim siedemnastym miejscu, gdyż na trzy okrążenia przed końcem z rywalizacji wycofał się Norris. Szesnaście sekund przed krakowianinem finiszował jego kolega z teamu George Russell.