Aneta Hołówek 03.05.2019

Diamentowa Liga: "zbyt męska" Caster Semenya wygrała ostatni bieg przed zmianą przepisów

Caster Semenya wygrała bieg na 800 metrów na inaugurację najbardziej prestiżowego cyklu mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi. To trzydzieste z rzędu zwycięstwo reprezentantki RPA na tym dystansie.

Reprezentantka RPA uzyskała czas 1:54.98, ustanowiając rekord mityngu,

Semenya nie miała pierwotnie w planach startu w piątkowym mityngu w Dausze i na listę startową została dopisana w ostatniej chwili.

28-letnia lekkoatletka, złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro na 800 m i trzykrotna mistrzyni świata na tym dystansie, zdecydowała się na udział w zawodach po decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który odrzucił apelację federacji lekkoatletycznej RPA (ASA), która została złożona w imieniu Caster Semenyi walczącej o to, by zatrzymać wprowadzenie nowych przepisów IAAF, które nakazywać będą zawodniczkom zbijanie za pomocą leków podwyższonego poziomu testosteronu (hiperandrogenizm) pod groźbą zakazu startu na dystansach od 400 m do jednej mili (1609 m).

Nowe przepisy będą obowiązywać od 8 maja, a to oznacza, że start w Dausze był ostatnim dla uważanej za "zbyt męską" Semenyi, w którym nie musiała zbijać poziomu testosteronu.

W Dausze wystąpiły także dwie pozostałe medalistki igrzysk w Rio na tym dystansie - Francine Niyonsaba z Burundi i Kenijka Margaret Wambui. U nich obu także stwierdzono hiperandrogenizm.

a

Cykl Diamentowej Ligi, składający się w tym roku z 14 zawodów w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce, jest rozgrywany po raz dziesiąty. Główną nagrodą jest diamentowe trofeum oraz czek na 50 tys. dolarów. By je otrzymać, nie trzeba wygrywać wszystkich mityngów, wystarczy zakwalifikować się do finału oraz w nim triumfować. Lekkoatleci rywalizują o pokaźne finansowe gratyfikacje także w poszczególnych mityngach. Rywalizację w tym roku - wzorem 2018 - zwieńczą dwa mityngi w Zurychu 29 sierpnia oraz Brukseli 6 września.